Ђокић: Сви треба да одустану од онога што није потписано у Дејтону (исправљено)

Срна
Ђокић: Сви треба да одустану од онога што није потписано у Дејтону (исправљено)

БАЊАЛУКА - Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић изјавио је да и ову годишњицу парафирања Дејтонског мировног споразума треба искористити као врсту поуке да сви одустану од онога што у Дејтону није потписано, те да се посвете ономе што је потписано.

“То значи да се омогући да ентитетска организација БиХ настави да несметано функционише, јер оваква БиХ није успостављена као привремена државна заједница, већ да на принципима Дејтона осигура трајан мир, стабилност и нормалан живот свим људима који у њој живе”, рекао је Ђокић Срни.

Према његовим ријечима, у Дејтону је потписан споразум за мир из кога је произашла идеја да буде обезбијеђена стабилност у БиХ и да се крене путем обнове и развоја.

“Сматрам да се могло учинити много више. БиХ посебно у економском смислу много заостаје јер су перманентно присутни спорови у вези са оним што није потписано у Дејтону, а настоји се увести у праксу”, каже Ђокић.

Према његовим ријечима, када би сви досљедно поштовали оно што је потписано, без обзира на то колико се то некоме допада или не, било би много стабилније стање у земљи, политички односи би били сасвим другачији, а и општи напредак би могао бити већи.

“Овако стање, уз стално спорење између онога што је потписано и верификовано у Дејтону и онога што се дешава у пракси, често води ка бројним блокадама које најдиректније погађају живот људи у БиХ”, каже Ђокић.

Говорећи о закључцима усвојеним на посебној сједници Народне скупштине Републике Српске који су усмјерени ка повратку на изворни Дејтонски споразум, Ђокић је истакао да су они значајни јер јасно дефинишу креирање политика у Српској који се односе на дјеловање кроз заједничке институције БиХ.

“Веома је важно да имамо јасно дефинисане политичке принципе које морају да поштују сви. СП ће дати пуни допринос да се закључци који се односе на питање функционисања БиХ, односа између ентитета и рада у заједничким институцијама досљедно спроводе и то очекујем и од других”, нагласио је Ђокић.

У америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону, 21. 11. 1995., парафиран је Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ. Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.

Босна и Херцеговина је постојала и прије Дејтонског споразума, те се у Уставу који је његов саставни дио јасно потврђује њен међународноправни континуитет. Дејтонским споразумом њена унутрашња организација је промијењена на начин да се држава састоји од два ентитета, али БиХ је као независна, суверена и међународно призната држава постојала од 1992. године и није “створена” састављањем два ентитета 1995. године. 

НАПОМЕНА:

Дио чланка који није одговарао чињеницама из Устава БиХ је уклоњен. У тексту је појашњено да је БиХ постојала и прије Дејтонског споразума. Уклоњена је тврдња да је овим споразумом створена државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса. У наслову је истакнуто да су извршене измјене. Више чињеница о манипулацијама са чињеницама можете наћи на порталу raskrinkavanje.ba.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана