Русија назвала вакцину Спутњик V

Г.С.
Русија назвала вакцину Спутњик V

МОСКВА - Русија је своју прву регистровану вакцину против корона вируса намијењену страном тржишту назвала "Спутњик Пети" по првом свјетском сателиту, изјавио је данас шеф здравствене фондације РДИФ Кирил Дмитријев.

Он је казао да је Русија већ добила захтијеве више од 20 земаља за милијарду доза нове вакцине, преноси Ројтерс.

Дмитријев се обратио новинарима након што је руски предсједник Владимир Путин саопштио да је регистрована прва вакцина против корона вируса након двомјесечног тестирања на људима.

Вакцина против короне штити двије године

Људи који приме нову руску вакцину против вируса корона биће имуни на њега до двије године, саопштило је руско Министарства здравља.

Министар здравља Михаил Мурашков рекао је да је вакцина настала у истраживачком центру "Гамалеја", који је радио на проналажењу вакцине и да притом користе опробане процедуре узгоја вектора аденовируса.

- Желио бих да нагласим да су истраживачи из наших научних центара још 1990-их година успјешно екпериментисали са припремом за генске терапије. Даљим истраживањима формирана је универзална платформа за израду вакцина против различитих инфективних болести, а на тим платформама су научни истраживачи и наши стручњаци успјели да направе шест вакцина које су у различитој мјери у употреби у Русији - изјавио је Мурашко и навео као примјере вакцине против ебола вируса и корона вируса типа МЕРС-КоВ.

Истовремено, директор Националног истраживачког центра "Гамалеја" Александар Гинцбург изјавио је да препарат користи аденовирусне контејнере за испоруку гена који кодирају протеине "короне" код вируса. Уносиће се два пута.

Као што је научник појаснио, исти ген се уводи на различите носиоце, што омогућава добијање заштитног имунитета, притом током дужег временског периода.

Како каже, такав приступ гарантује с великом вјероватноћом да ће особа која је примила ову вакцину у "појачаној" верзији - бити заштићена од могуће заразе вирусом корона "најмање двије године, а вјероватно и на дужи период".

Гунцбург је такође прецизирао да је такав дугорочни ефекат лијека доказан током заједничког рада Научно-истраживачког центра и медицинских установа руског Министарства одбране у афричкој Гвинеји на вакцинама против вируса еболе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана