Rusija nazvala vakcinu Sputnjik V

G.S.
Rusija nazvala vakcinu Sputnjik V

MOSKVA - Rusija je svoju prvu registrovanu vakcinu protiv korona virusa namijenjenu stranom tržištu nazvala "Sputnjik Peti" po prvom svjetskom satelitu, izjavio je danas šef zdravstvene fondacije RDIF Kiril Dmitrijev.

On je kazao da je Rusija već dobila zahtijeve više od 20 zemalja za milijardu doza nove vakcine, prenosi Rojters.

Dmitrijev se obratio novinarima nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin saopštio da je registrovana prva vakcina protiv korona virusa nakon dvomjesečnog testiranja na ljudima.

Vakcina protiv korone štiti dvije godine

Ljudi koji prime novu rusku vakcinu protiv virusa korona biće imuni na njega do dvije godine, saopštilo je rusko Ministarstva zdravlja.

Ministar zdravlja Mihail Muraškov rekao je da je vakcina nastala u istraživačkom centru "Gamaleja", koji je radio na pronalaženju vakcine i da pritom koriste oprobane procedure uzgoja vektora adenovirusa.

- Želio bih da naglasim da su istraživači iz naših naučnih centara još 1990-ih godina uspješno ekperimentisali sa pripremom za genske terapije. Daljim istraživanjima formirana je univerzalna platforma za izradu vakcina protiv različitih infektivnih bolesti, a na tim platformama su naučni istraživači i naši stručnjaci uspjeli da naprave šest vakcina koje su u različitoj mjeri u upotrebi u Rusiji - izjavio je Muraško i naveo kao primjere vakcine protiv ebola virusa i korona virusa tipa MERS-KoV.

Istovremeno, direktor Nacionalnog istraživačkog centra "Gamaleja" Aleksandar Gincburg izjavio je da preparat koristi adenovirusne kontejnere za isporuku gena koji kodiraju proteine "korone" kod virusa. Unosiće se dva puta.

Kao što je naučnik pojasnio, isti gen se uvodi na različite nosioce, što omogućava dobijanje zaštitnog imuniteta, pritom tokom dužeg vremenskog perioda.

Kako kaže, takav pristup garantuje s velikom vjerovatnoćom da će osoba koja je primila ovu vakcinu u "pojačanoj" verziji - biti zaštićena od moguće zaraze virusom korona "najmanje dvije godine, a vjerovatno i na duži period".

Guncburg je takođe precizirao da je takav dugoročni efekat lijeka dokazan tokom zajedničkog rada Naučno-istraživačkog centra i medicinskih ustanova ruskog Ministarstva odbrane u afričkoj Gvineji na vakcinama protiv virusa ebole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana