Тиодоровић: Нема доказа да је омикрон сој отпоран на вакцину

Танјуг
Тиодоровић: Нема доказа да је омикрон сој отпоран на вакцину

БЕОГРАД - Паничне поруке које шаљу поједини медији из земље и иностранства због новог, омикрон соја коронавируса, епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић оцијењује као неутемељене, истичући да нема података да је та варијанта отпорна на вакцине.

  Он је за РТС навео и да су, према подацима које добија из болница, 92,3 одсто обољелих са тешком клиничком сликом невакцинисани.

Бранислав Тиодоровић сматра да и љекари умију да претјерају када говоре о новој варијанти вируса, наводећи да, према подацима до којих је дошао, омикрон сојем у Јужној Африци досад је заражено 2.830 људи, а у Европи око 150.

“Увек треба поћи од научно потврђених чињеница. Нема доказа да је омикрон сој отпоран на вакцину. Има истраживања да постојеће вакцине добро штите, нарочито од тешке клиничке слике ковида”, наглашава Тиодоровић.

Додаје да је паника неоправдана, али да има разлога за опрез.

Како каже, ограничења за улазак у Србију која су већ ступила на снагу, посебно ће бити примјењивана на путницима из држава са југа Африке.

Објашњава да је Кризни штаб одлучио да се на граничним прелазима и аеродромима задржавају у карантину људи који су у транзиту, а долазе из земаља гдје је потврђено присуство омикрон варијанте ковида.

“Пошто Србија нема директну линију са Јужном Африком, треба посебну пажњу обратити на путнике су допутовали из Франкфурта, Амстердама, Париза, Лондона, и да се такви путници посебно контролишу”, каже Тиодоровић.

Чак и ако буду негативни на пи-си-ар тесту, морају у седмодневни карантин, додаје Тиодоровић и напомиње да се и држављанима Србије који долазе из земаља западне Европе гдје има потврђених случајева омикрона, саветује седмодневна изолација.

Седмог дана се ради поновно тестирање, као и послије 14. дана, а уколико су негативини, карантин се завршава, додаје члан Кризног штаба.

Указујући на чињеницу да 70 одсто школа нема пријављених нових случајева заразе, Тиодоровић каже да нема ни разлога да се план за почетак зимског распуста (31. децембар) мијења.

Тиодоровић је поновио да ће због неношења маске и непридржавања одстојања на скуповима и на отвореном и на затвореном, највећу цијену платити невакцинисани и старије особе са хроничним болестима.

Према његовим ријечима, скоро трећина фаталних исхода је код вакцинисаних, али, како наглашава, ријеч је о особама старијим од 70 година са хроничним болестима, нарочито код ониих особа које су оклијевале да приме трећу дозу, док су сви млађи који су преминули били невакцинисани.

Тиодоровић понавља да су строго контролисање мјера и вакцинација једини начини да се епидемија превазиђе.

Поручује да је важно да они који контролишу ковид пропуснице раде свој посао, јер ће свако ко пусти некога ко нема валидан документ бити позван на одговорност.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана