Стечај отписао 107 милиона КМ дуга

Маријана Миљић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Стечај отписао 107 милиона КМ дуга

Бањалука - Пореска управа РС отписала је прошле године 107,27 милиона марака дуга за порез и доприносе предузећима у којима је окончан стечај и на основу застаре потраживања.

У Пореској управи објашњавају да су принуђени да отпишу обавезе дужника након што рјешење стечајног судије о закључењу стечајног поступка постане правоснажно.

- На основу тога у 2016. години донесена су 82 рјешења о ненаплативости обавеза на износ дуга од 106,47 милиона марака - казали су у Пореској управи РС.

Највећи износ дуга отписан је "Новотексу" из Требиња - 51,24 милиона, док је "Сави" из Бијељине искњижено 11,39 милиона КМ. На трећем мјесту је "Пролекс" из Котор Вароша са отписаних 11,05 милиона марака дуга, док четврту и пету позицију заузимају бањалучка "Фруктона" и "Парма трејд" из Лакташа, којима су искњижене обавезе тешке 7,12 милиона, односно 5,44 милиона КМ.

Пореска управа је у 2016. години донијела и 2.161 рјешење о ненаплативости пореских обавеза на основу застаре потраживања која се односе на 809.468 марака дуга.

- Овај дуг отписан је на основу Закона о пореском поступку којим је дефинисано да овлаштени службеници, ако су испуњени законом прописани услови, издају рјешење којим се пореске обавезе отписују - навели су у Пореској управи и подсјетили да право на наплату доприноса за пензијско-инвалидско осигурање не застаријева.

Предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић рекао је да Пореска управа не смије дозволити да дође до гомилања обавеза за порез и доприносе и да њихов износ на крају премашује вриједност имовине предузећа.

- Иако обавезе отписују на основу судских рјешења, Пореска управа треба на вријеме да реагује и не дозволи гомилање дуга. На тај начин буџет Српске неће остајати без милиона који му сада измичу - рекао је Шкребић.

Подсјетио је да су у више наврата упозоравали да поједина предузећа запосленима дужи период не исплаћују плате или то чине без уплате пореза и доприноса.

- Сваки директор је дужан да, ако је његова фирма неликвидна дуже од три мјесеца, покрене стечајни поступак, док су надлежне институције дужне да то прате и да на вријеме реагују. Очигледно је да неко крши закон и да му се гледа кроз прсте. Не треба да буде повлаштених, а евидентно је да их на нашем тржишту има, јер им се отписују на стотине милиона КМ обавеза које имају према РС - казао је Шкребић.

Осврћући се на "Новотекс", којем је отписан највећи дуг, Шкребић је рекао да је то предузеће давно требало да заврши у стечају.

- Иста ситуација се дешава и данас са другим предузећима. Једноставно пракси праштања милионских дугова треба стати у крај - истакао је Шкребић.

Покренути стечајеви

Према подацима Пореске управе РС прошле године је покренуто 335 стечајева и ликвидација над привредним субјектима.

У стечају је завршило 110 преузећа, што је за осам мање у односу на годину раније, док је ликвидациони поступак покренут код 225 пореских обвезника, што је за 59 више у односу на 2015. годину.

Предузећа којима је у 2016. отписан највећи износ дуга (милиона КМ)

"Новотекс" Требиње    51,24

"Сава" Бијељина 11,31

"Пролекс" Котор Варош       11,05

"Фруктона" Бањалука  7,12

"Парма трејд" Лакташи         5,44

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.