Цвијановић: Чување сјећања на херојски пут Врс - трајна обавеза

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Цвијановић: Чување сјећања на херојски пут Врс - трајна обавеза

Бањалука - Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић нагласила је данас да је Видовдан датум од изузетног историјског значаја за српски народ и прилика за сјећање, са посебним пијететом, на све који су уградили животе у темеље Српске да би данашње генерације живјеле у миру и слободи.

У честитки поводом крсне славе - Видовдана команданту Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ бригадиру Недељку Копузу, официрима, подофицирима и свим војницима, Цвијановићева је истакла као трајну обавезу чување сјећања на херојски пут Војске Републике Српске и борце који су у одбрамбено-ослободилачком рату сачували народ и одбранили Српску.


Она је изразила наду да ће будуће генерације наставити да његују традицију слободе, мира и толеранције, као и увјерење да ће институције Републике Српске наставити да се ангажују на побољшању положаја борачких категорија у друштву.

Војска Републике Српске формирана је 12. маја 1992. године одлуком Народне скупштине Српске Републике БиХ у Бањалуци. Интегрисана је у Оружане снаге БиХ као Трећи пук.

Истаћи кључне ставове Српске у регионалним оквирима

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је данас у Торонту да је веома значајно да у непосредним контактима са утицајним личностима у Канади буду размијењена мишљења о политичко-економским темама, те истакнути кључни ставови Српске у регионалним оквирима.
Цвијановићева је, након сусрета са утицајним представницима привредног и политичког живота Канаде, навела да су овакви састанци прилика да се разговара о привредним потенцијалима Српске, као и о предностима и условима инвестирања у Српску.

Она је нагласила да реформе које спроводи Влада Српске показују озбиљан приступ и опредијељеност за стварање повољног инвестиционог окружења с циљем подстицања одрживог и континуираног привредног раста, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу.

Цвијановићева је указала на потребу успостављања чвршћих веза Српске и Канаде, нагласивши да значајну улогу у томе имају успјешни и угледни привредници и хуманитарци, попут Канађанке Ребеке Мекдоналд.

Управо је Мекдоналдова, премијеру Српске у част, уприличила вечеру на којој се Цвијановићева, између осталих, сусрела и са бившим министром спољних послова Канаде Џоном Бердом.

Цвијановићева је захвалила Мекдоналдовој за њен ангажман на подршци српском народу и промоцији српских интереса у Канади.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик одликовао је Мекдоналдову Орденом части са златним зрацима за признате резултате, допринос у области хуманитарног рада и помоћи српском народу и Српској православној цркви у обнови, као и развоју односа народа Републике Српске и Канаде.

Премијер Српске је у суботу, 24. јуна, почела званичну посјету Канади током које су предвиђени значајни сусрети са представницима Српске православне цркве, институција Канаде и српске дијаспоре.

Посјета је примарно усмјерена на преговоре са различитим партнерима у вези са активностима које могу допринијети јачању привредне сарадње Српске и Канаде.

Српска ће подржати сваку иницијативу за јачање сарадње са дијаспором

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је данас у Торонту да су институције Српске опредијељене да подрже сваку иницијативу која ће допринијети јачању сарадње са српском дијаспором и другим партнерима у провинцији Онтарио и Канади, прије свега у области привреде, али и у образовању, култури и туризму.
Цвијановићева и министар за држављанство и имиграцију Владе канадске провинције Онтарио Лаура Албанезе оцијениле су током данашњег сусрета да постоји обострана жеља и интерес да се институционалне и привредне везе провинције Онтарио и Републике Српске јачају, те да српска заједница у Онтарију и њени успјешни привредници представљају значајан потенцијал за сарадњу.

На састанку је истакнут значај улоге српске заједнице која је дала озбиљан допринос економском развоју провинције Онтарио, као и важност посјета представника институција Републике Српске које доприносе реализацији конкретних видова сарадње, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.

Разговарано је и о положају многобројне српске заједнице у овој провинцији, са посебним освртом на могућности унапређења сарадње између ове канадске регије и Српске, те о другим актуелним политичким и економским темама у Републици Српској, БиХ и региону западног Балкана.

Састанку су присуствовали и амбасадор БиХ у Канади Ковиљка Шпирић и шеф Представништва Републике Српске у Бриселу Марио Ђурагић.

Премијер Српске је у суботу, 24. јуна, започела званичну посјету Канади током које су предвиђени значајни сусрети са представницима Српске православне цркве, институција Канаде и српске дијаспоре.

Посјета је примарно усмјерена на преговоре са различитим партнерима у вези са активностима које могу допринијети јачању привредне сарадње Републике Српске и Канаде.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.