Врућине удвостручиле потрошњу воде

Весна Поповић
Врућине удвостручиле потрошњу воде

Бањалука - Тропске врућине су драстично повећале потрошњу воде, што је довело до тога да су поједина села и периферија града имали слаб притисак или уопште нису имали воду.

Најкритичније је било на Мањачи, у Павићима, Колима, Рекавицама, Рацунама и Крупи на Врбасу, док су у периферним дијеловима града највише проблема имала домаћинства на Шибовима.

Због тога је у петак одржан састанак представника града и "Водовода", на којем је одлучено да ће Комунална полиција обилазити критичне зоне, да провјерили да ли се вода рационално користи. Закључено је да у овом периоду треба смањити залијевање башта, прање возила, "освјежавање" дворишта, на шта се троше велике количине воде.

Начелник Одјељења за комуналне и стамбене послове и послове саобраћаја Зоран Новаковић рекао је да је најдрастичнији примјер насеље Шибови, на којима се дневно просјечно трошило 170 кубика воде, а сада је потрошња повећана на 430 кубних метара.

- Установили смо да је највећа потрошња у раним јутарњим и вечерњим часовима, док се током дана ситуација стабилизује. То показује да људи или залијевају баште, перу аутомобиле или пуне базене. Зато ће Комунална полиција обилазити та подручја и против оних који то буду радили биће предузете казнене мјере - рекао је Новаковић.

Нагласио је да за сада нису планиране редукције у снабдијевању водом.

Исто тако упутио је апел грађанима да рационално користе воду, да не би дошло до поремећаја у снабдијевању.

Директор "Водовода" Бранка Трнинић је рекла да је снабдијевање градског подручја уредно.

- Енормно је порасла потрошња воде, а посебно апелујемо на потрошаче који су на водоводном систему Суботица, а то су домаћинства у насељима Перван, Голеши и Чокорска поља, да смање потрошњу воде. Такође позивамо становнике Шибова и Павловца, који се водом снабдијевају са резервоара Копривњак, да је рационално троше, да не би дошло до увођења редукција -  рекла је Трнинићева.

Објаснила је да количина воде у овим резервоарима директно зависи од хидролошких услова и нерационалне потрошње.

- Потрошачи у сјеверном дијелу града највише у Јаблану, Барловцима, Драгочају, Мотикама и Куљанима те Гламочанима, требало би рационалније да користите воду, да не би дошло до пада притиска у вишим зонама града - навела је Трнинићева.

Из Градске управе поручују да је почело одвожење цистерни са водом у више дијелове Чесме.

- У петак је цистерна упућена и у Крупу на Врбасу, која ће покривати и дијелове Рекавица и Кола. Једна цистерна је стационирана у Стричићима, која ће снабдијевати водом тамошње становништво. Обезбијеђене су и дежурне цистерне, које ће бити упућиване на терен по потреби - навели су у Градској управи.

Истакли су да су процијенили да за сада нема потребе за постављањем цистерни са питком водом у граду, јер како су додали, постоје јавне чесме на неколико локација, које су у функцији.

Изградња

Изградња секундарне водоводне мреже у улици Вида Симурџића у насељу Лауш почела је прије два дана.

- Овај проблем смо стављали годинама на листу приоритета, у нашој мјесној заједници. Коначно ћемо са новом водоводном мрежом имати боље снабдијевање водом. Имали смо великих проблема са слабим притиском, а дешавало се и да нам нестане воде - рекао је мјештанин ове улице Саво Божић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана