Редукција воде у Борковићима и Пискавици

Весна Поповић
Редукција воде у Борковићима и Пискавици

Бањалука - Због прекомјерне потрошње уведене су једнодневне редукције воде у Борковићима и Горњој Пискавици, потврдио је "Гласу Српске" шеф техничке службе у Центру за развој и унапређење села Марио Купрешак.

- Апел за рационалну потрошњу воде није уродио плодом, па смо били приморани на овај корак. Домаћинства у Борковићима су без воде сваки други, а у Горњој Пискавици сваки трећи дан. Ако се настави сушан период, иста судбина могла би да задеси и становништво у Горњој и Доњој Бистрици - рекао је Купрешак.

Повремено су без воде Пријечани, Дракулић и Рамићи, док је у другим дијеловима града снабдијевање нормално, уз повремено смањење притиска.

Купрешак је додао да је једнодневна потрошња на сеоским подручјима током викенда била рекордних 1.200 кубика.

- Дневни просјек је око 550 кубика воде, а минулог викенда је потрошња била више него удвостручена. Проблематичан је дио који би требало да покрива водоводни систем Црно врело, а који још није завршен. Тренутно је у функцији неколико старих водовода и на њих је прикопчано далеко више потрошача у односу на капацитете. Зато смо увели редукције воде - навео је Купрешак.

Казао је да је на платоу Мањаче снабдијевање потрошача са система Бањица у великој мјери уредно.

- Ако и има потешкоћа, то је због енормне потрошње воде која проузрокује пад притиска, тако да више зоне дијела Рекавица повремено остају вез воде - рекао је Купрешак.

Додао је да су за потрошаче на подручју Локвара, Горњих Лусића и Дујаковца, који нису прикључени на водовод, инсталирали хидрант у засеоку Ђурђевићи, који им омогућава да дођу и наточе воду.

У градском "Водоводу" су потврдили да је потрошња и даље изнад просјека и почетком седмице је износила од 1.024 до 1.103 литра у секунди, а просјек је 800.

- Највећу потрошњу биљеже дијелови града гдје су већином индивидуалне куће, јер грађани и даље залијевају баште, пуне базене за купање, перу аутомобиле… Очигледно је да се нису придржавали апела за рационалнију потрошњу воде. Због тога је повремених прекида у снабдијевању водом било у Пријечанима, Дракулићу и Рамићима -  рекли су у "Водоводу".

Казали су да за сада не планирају даље рестрикције у снабдијевању водом.

Предсједник Савјета МЗ Рекавице један Ненад Грбић потврдио је да домаћинства у вишим зонама овог села иако имају водоводни систем немају често воде.

- У базену има довољно воде, али једноставно не долази до домаћинстава. Екипе Центра за развој и унапређење села су већ данима на терену и покушавају да утврде у чему је проблем - навео је Грбић.

Предсједник Савјета МЗ Павићи Новак Шипка је рекао да је у дијелу овог села на Мањачи гдје нема водоводне мреже ситуација катастрофална.

- Мјештани се сналазе, али најгоре је за стоку. Принуђени су да наручују цистерне. Доскора је у било воде у природним извориштима, али су и она пресушила - навео је Шипка.

Додао је да водовод није урађен у насељима Кадина вода, Грабовица, Горњи Павићи и Вилуси. У МЗ Голеши око 50 домаћинстава муку мучи због недостатака воде.

У Градској управи су рекли да су из Карановаца, Крупе на Врбасу, Пискавице, Доњих Кола и Бочца пристигли захтјеви за слање цистерни за воду.

- Како буду пристизали захтјеви, али и према приоритетима, слаћемо цистерне - навели су у Градској управи.

Додали су да је почетком седмице по једна цистерна са водом отишла у Карановац и Бронзани Мајдан, а нешто раније у Стричиће, Чесму и Рекавице.

"Водовод"

Марио Купрешак је рекао да су сеоски водоводи најчешће пројектовани само за снабдијевање водом за пиће, санитарне потребе и напајање стоке.

- Нису намијењени за залијевање башта и пуњење базена за купање. Морамо бити штедљивији ових врелих дана - нагласио је Купрешак.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана