Приче о историји и будућности филмске умјетности

Приредила: Мирна Пијетловић
Приче о историји и будућности филмске умјетности

Пале - Премијерним приказивањем филма "Бранио сам Младу Босну" Срђана Кољевића на Палама је, у присуству бројних филмских умјетника и студената из Републике Српске, Србије и Црне Горе, свечано отворен "Филмски кампус", у организацији Кинотеке Републике Српске.

Отварању у уторак увече присуствовао је и Кољевић који је рекао да је овај пројекат иницијално конципиран као филм од којег је настала и серија, а за снимање филма га је инспирисао лик адвоката Рудолфа Цистлера који је бранио чланове "Младе Босне" на суђењу након Сарајевског атентата.

- То је заборављени историјски лик, а представља једну врсту моралне вертикале и изузетка у људском погледу јер је то био човек спреман да за своја уверења стави све на коцку, па и сопствени живот - навео је Кољевић и додао да га у овој фази стваралаштва занимају позитивни примјери из стварности и историје који представљају моралне узоре, јер је вријеме у коме живимо управо супротно.

Кољевић је нагласио да је "Филмски кампус" лијепа прилика за окупљање студената из различитих филмских школа којима је одржао и предавање о филмској драматургији и неким изворима филмске драматургије, те савременом тренутку у њеном развоју.

- За студенте је најважније да причају приче о стварима које их се тичу и да своје приче артикулишу на начин који ће бити универзално разумљив широм света - истакао је Кољевић.

Директор Кинотеке Републике Српске Милован Пандуревић рекао је да је ово пети "Филмски кампус" који ће бити едукативног карактера, јер му присуствују и професори и студенти.

Он каже да ће у оквиру ревијалног филмског програма, који ће током "Кампуса" бити уприличен у Културном центру Пале, бити приказани играни и документарни филмови овогодишњих учесника "Кампуса".

Осим Кољевића, на "Кампусу" су присутни и истакнути филмски и позоришни редитељ, сценариста, писац, професор универзитета Боро Драшковић, директор Југословенске кинотеке Радослав Зеленовић, управник Архива Југословенске кинотеке Александар Ердељановић, виши стручни сарадник у Архиву Југословенске кинотеке Божидар Марјановић, професор Никола Лоренцин, филмски и телевизијски редитељ Драган М. Ћирјанић, уредник Документарне редакције РТС-а, филмски и телевизијску редитељ Славко Милановић, драматург Народног позоришта у Београду и доцент на Академији умјетности у Бањалуци Драшко Гајић.

- Људи из Кинотеке Републике Српске направили су прави корак када су прије пет година одлучили да приказивање филмова повежу са још неким елементима, тако да ове године имамо озбиљне ауторе који ће говорити младим људима о озбиљним аспектима кинематографије и о томе како је почео филм у БиХ и Србији - рекао је директор Југословенске кинотеке Радослав Зеленовић.

Пети "Филмски кампус" трајаће до 30. маја, а генерални покровитељ манифестације је Министарство просвјете и културе Републике Српске. Програм се одржава уз подршку Југословенске кинотеке из Београда и Културног центра Пале.

Едукација

У оквиру радног дијела "Кампуса", поред стручног предавања режисера Срђана Кољевића, студенти су у сриједу имали прилику да послушају излагање управника Архива Југословенске кинотеке у Београду Александра Ердељановића који је презентовао тему "Србија и Срби на филму у Првом свјетском рату (1914-1918)" уз пројекцију вриједних архивских докумената који илуструју излагање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана