Орах »попио« милион литара воде?

Новости
Орах »попио« милион литара воде?

Врбас - Трочлана породица Милисављевић из Врбаса узалуд је више од годину дана доказивала да у њеној кући за три мјесеца никако није могло да буде потрошено више од милион литара воде!

Пошто жалбе нису помогле, а домаћинство је одбијало да плати рачун од 91.528 динара у 12 рата, Милисављевићи су искључени са водоводне мреже и 11 дана су им биле суве славине.

Ових дана су, ипак, потписали нови споразум о одложеном плаћању дуга, иако и даље тврде да у последњем тромјесечју 2013. године нису потрошили 1.251 кубни метар воде и да у њиховом дворишту није било хаварије усљед које је могло да исцури толико воде.

У ЈКП “Стандард”, међутим, истичу да је контролом утврђено да су Милисављевићи копањем у дворишту ослобађали и поправљали водоводну цијев, те да је у њиховом домаћинству, ипак, дошло до хаварије, за коју су сами одговорни.

“Хаварија није могла да се види, па смо ангажовали раднике да откопају комплетну инсталацију од шахта до потрошног места како би се установио и отклонио квар”, каже Драгана Милисављевић, кћерка носиоца домаћинства, пишу Вечерње новости.

Како каже копањем није утврђено постојање хаварије.

“Све је било суво као барут. Нигде није откривен траг неконтролисаног отицања воде. Кућа нам је од набоја и слегла би се да је било хаварије, јер би се од милион литара воде увукла влага у зидове или би “пливало” двориште. Немогуће је и да је дрво ораха у дворишту попило толику воду, као што нагађају радници “Стандарда”. Тражили смо детектор како би се утврдило куда је вода отишла, али смо из “Стандарда” добили одговор да уређај није поуздан”, каже Милисављевић.

Према њеним ријечима, водоводна инсталација у дворишту је оштећена ашовом приликом “тражења” хаварије, а то пресијецање цијеви је контролор “Стандарда” означио као квар.

“За исправност инсталација од улице до кућног водомера одговорно је предузеће, а штету за хаварију која се догоди иза бројила сноси корисник”, објаснио је Радомир Чуровић, директор “Стандарда”.

Како каже домаћинство је признало дуг, чим је потписало споразум о одложеном плаћању, а искључено је из мреже јер није испунило преузете обавезе.

“По новом споразуму, морали су да плате предујам од 10 одсто дуга и таксе за искључење и укључење, које су биле скупље, јер је вода искључена на улици”,додао је.

Драгана Милисављевић каже да је породица први споразум о плаћању дуга потписала у шоку, а други зато што послије 11 дана више није могла да издржи без воде.

“Искључили су нас иако је у споразуму писало да ћемо, ако не измиримо рате, бити тужени. По новом споразуму, омогућено је плаћање на 30 рата. Све у свему, за воду коју нисмо потрошили платићемо хиљаду евра”,каже Драгана.

Водомјер “лаже” до 11 одсто

Послије жалбе на превисок рачун, породици Милисављевић је замијењен водомјер.

“У 'Стандарду' су рекли да бројило 'лаже' 11 одсто. Од Дирекције за мере и мерне метале у Београду добили смо одговор да водомер мора бити потпуно исправан”, каже Драгана Милисављевић.

Директор “Стандарда” напомиње да произвођач сатова “Инса” признаје нетачност бројила до 11 одсто.

“За тај проценат је домаћинству Милисављевића умањен дуг”, наводи Радомир Чуровић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана