Почиње играње бога? Комитет САД подржао генетску модификацију

Агенције
Почиње играње бога? Комитет САД подржао генетску модификацију

Измјена гена би могла да буде дозвољена ускоро, али под врло специфичним околностима, пише Popular Science.

Од кад је CRISPR - јефтина и лака технологија за измjену гена, ступила на сцену, научници се баве једним од највећих етичких питања – могућношћу промjене гена људских ембриона уз потенцијално мијењање ДНК слиједећих генерација.


Питање треба ли дозволити тако драматичну и трајну промјену јавило се када је постало јасно да CRISPR техника знатно оклакшава вршење измјена на генима.

Ове дискусије достигле су своју кулминацију за време Самита за измјену гена у Вашингтону у децембру 2015. године.

На том вишедневном митингу, лидери Америке, Енглеске и Кине расправљали су о начину употребе CRISPR технологије. Закључак је био да би генетска измјена соматских ћелија (гдје измене не утичу на репродукцију јединки и самим тим не могу да се пренесу на будуће генерације) требало да буде дозвољена.

Најскорији извјештај се не разликује много од извјештаја из 2015. - Амерички научни савјетодавни комитет подржава измјену људских ембриона, али у веома специфичним условима. Наиме, потребно је спровести обимна додатна истраживања да би генетичари и љекари стекли јасну слику о ризицима повезаним са CRISPR методом. Једном када до тога дође, измјене би требало да се врше само са циљем лијечења појединих болести или инвалидитета, и то само ако не постоје друге опције.

Научници ће такође морати да ријеше проблем измјене погрешног дјела генома.

Велика је вјероватноћа да чак ни у будућности регулаторна тијела Америке неће дозволити употребу CRISPR -а ни у ком случају, осим за третирање ријетких болести и инвалидитета, тако да примјере „дизајнираних беба" свакако нећемо видјети у скорије вријеме.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана