Маларија и денга се шире у Европи због глобалног отопљења

Tanjug
Foto: Arhiva

БАРСЕЛОНА - Болести које преносе комарци шире се по свијету, а посебно у Европи усљед климатских промјена, тврди професорка Рејчел Лоу, истраживачица при Каталонском институту за истраживање и напредне студије (ИЦРЕА).

Она је упозорила да ће се епидемије болести које преносе комарци проширити на тренутно незахваћене дијелове сјеверне Европе, Азије, Северне Америке и Аустралије у наредних неколико деценија, пише Гардијан.    

Комарци шире болести као што су маларија и денга грозница, чија се преваленца значајно повећала у посљедњих 80 година пошто им је глобално загријевање омогућило топлије и влажније услове.    

''Глобално загревање због климатских промена значи да вектори болести који преносе и шире маларију и денгу могу да нађу дом у више региона, са избијањем епидемије у областима где је вероватно да ће људи бити имунолошки наивни, а системи јавног здравља неприпремљени", рекла је Лоу.   

Научница је истакла да ће дужа љета повећати сезонски оквир за ширење болести које преносе комарци као и да ће бити све теже борити се с епидемијама ових болести.   

Денга се првенствено појављивала у тропским и суптропским регионима,а дуже вруће сезоне и ређи мразеви довели су до тога да је постала најбрже ширена вирусна болест коју преносе комарци на свијету, а све више расте у Европи.  

Азијски тиграсти комарац преноси грозницу денга и од 2023. године је забележен у 13 европских земаља, укључујући Италију, Француску, Шпанију, Малту, Монако, Сан Марино, Гибралтар, Лихтенштајн, Швајцарску, Немачку, Аустрију, Грчку и Португал.    

"С обзиром да се климатске промене чине тако тешким за решавање, можемо очекивати да ћемо видети више случајева и вероватно смртних случајева од болести као што су денга и маларија широм континенталне Европе. Морамо да предвидимо избијање и пређемо на рану интервенцију како бисмо спречили појаву болести'', оцијенила је Лоу.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана