Научници пронашли најнеобичнији објекат у нашој галаксији

Срна
Научници пронашли најнеобичнији објекат у нашој галаксији

Дејвид Бакли, астроном из Јужноафричке астрономске опсерваторије у Кејптауну, јавио се РИА Новостима са изванредним вијестима о поновном открићу најневјероватније звухезде на Млухечном путу, јединствене комбинације црвеног и бухелог патуљка.

Према Баклију, совјетски астрономи су први пут открили необичну трепераву звухезду у сазвежђу Шкорпије 1971. године, и то су објавили у часопису "Астрономски круг".


Совјетски научници посматрали су флуктуације свјетлости звијезде и претпостављали да припада групи обичних варијабилних звијезда, чија освјетљеност флуктуира када се види са Земље.

Међутим, 40 година касније, Баклијев тим је дошао до закључка да је звијезда један од најнеобичнијих, занимљивих и јединствених објеката Млијечног пута.

Прво, астрономи су примјетили неуобичајене периодичне пулсације у зрачењу звезијде које њихови совјетски претходници нису видјели, а онда је Бакли почео детаљније да посматра звијезду.

"Откриће необичних карактеристика ове звијезде је случајност. Случајност и интуиција играју огромну улогу у астрономији, они су један од главних начина да открију нешто заиста занимљиво", рекао је астроном.

"Када смо почели да посматрамо овај предмет и када смо схватили шта је то, наше колеге из службе за штампу су предложиле да назовемо нашу публикацију ’Ратови звијезда патуљака: Освета дегенерата‘. Ово је стварно јединствен објекат: ово није пулсар, али има све његове карактеристике", рекао је Бакли.

Након анализирања звијезде, научници су дошли до врло изненађујућег закључка. Испоставило се да се звијезда састоји од двије половине: бијелог патуљка чија је маса око три пута мања од Сунчеве и црвеног патуљака који је мало мањи од величине Сунца.

Неуобичајена интеракција између два патуљка генерисала је бљештаве муње, које су сличне некој врсти "Звјезданих ратова". Појава овог двоструког система, према Баклију, и даље остаје мистерија за астрономе. Баклијев тим наставља да истражује да ли постоје слични предмети у свемиру.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана