Младићева одбрана затражила поништење првостепене пресуде

Срна
Младићева одбрана затражила поништење првостепене пресуде

Хаг - Одбрана Ратка Младића затражила је поништење првостепене пресуде хашког суда којом је Младић осуђен на доживотну казну затвора због геноцида, злочина против човјечности и кршења закона и обичаја ратовања, саопштено је данас из Механизма за кривичне судове у Хагу.

Одбрана истиче да је пресуда донесена у периоду када су "менталне и когнитивне способности оптуженог биле угрожене" и вјероватно нису дозволиле сврсисходно учествовање и разумијевање процеса.

Од жалбеног вијећа Механизма, који је наслиједио Хашки трибунал, одбрана је затражила да се процес обустави све док не буде медицински утврђено да је Младићево здравствено стање стабилно, те да може у њему да учествује.

Одбрана истиче да Младић није у стању да смислено учествује у процесу, што се "не може игнорисати и остати неријешено".

Суђење Младићу почело је у мају 2012. година, а првостепена пресуда му је изречена у новембру 2017. године, којом је осуђен на доживотни затвор.

Хашком трибуналу предате гаранције Владе Србије

Уз захтјев за пуштање на привремену слободу тешко обољелог генерала Ратка Младића из притвора Хашког у Србију ради лијечења, приложене су и гаранције Владе Србије, рекао је Срни Младићев бранилац Драган Иветић.Ријеч је о гаранцијама које је Влада Србије дала још почетком октобра прошле године, а које подразумијевају да држава гарантује да генерал Младић неће побјећи док је на привременој слободи ради лијечења.

"Ми тражимо да се он лечи у Србији и надамо се да ће Влада показати спремност да држи те гаранције и да подржава тај поднесак", рекао је Иветић.

Он је објасио да су овај поднесак, као и још два поднеска у којима се тражи поништење пресуде којом је генерал Младић осуђен на доживотну казну затвора, као и истрага против управника и љекара притворске јединице у Хашком трибуналу због опструкције и грешака, поднесен прошле сриједе.

Иветић је истакао да је одбрана дошла до сазнања да љекарски дио притворске јединице врши опструкцију да не би дошли до коначне истине о здравственом стању генерала Младића, као и да не би добио третман који би му спасио и продужио живот.

"Зато је потребно хитно да се пусти на слободу, и зато смо тражили истрагу против доктора /Паулуса/ Фалкеа, његовог заменика и против команданта притворске јединице. Зато што врше опструкције и фалсификате медицинске документације, који ми сматрамо не могу бити коинциденција, него морају бити намера да би прикрили своје грешке", рекао је Иветић.

Он је навео да су српски љекари који који су га прегледали, установили да генерал Младић има велики поремећај когнитивног коришћења мозга и да већ пет до седам година има и деменцију, "што значи да је деменцију имао и за време пресуде".

Иветић је навео да су пронађене велике грешке у медицинској њези, коју му је обезбиједила притворска јединица, и љекара Фалке.

Установљено је и одступање од обавезе медицинског тестирања, као што је, како је истакао Иветић, очитавање притиска лијеве коморе срца, који је иначе први тест који треба да се уради за пацијента са кардиолошким обољењем.

"Тај тест је први индикатор морталитета пацијента. Ради се терапија према тестирању па се тест понови и види да ли терапија ваља или треба да се промени. Тај тест генералу никада није урађен", рекао је Иветић.

Како је истакао, Младићу је пронађен и шум на срцу "што значи да има оштећење срца и то они нити су приметили нити лече, а можда би требало хируршки да се лечи".

Иветић је подсјетио да је према подацима америчке, европске и холандске љекарске коморе повишени крвни притисак који је генерал Младић имао за вријеме суђења и за вријеме посјете српских љекара толико ризичан и хитан да би требало одмах да се стави под љекарску његу у болници.

"А ови у притворској јединици су одбили то и буквално избацили нашег лекара када је то сугерисао. Ми сматрамо то великим прекршајима", рекао је Иветић.

Он је навео да доктор Фалке није допустио да се уради ЕКГ за вријеме посјете српских љекара у тренутку када је Младић имао висок притисак и болове у грудима и није пустио да љекари уђу у притворску амбуланту, иако је то раније било договорено писаним путем.

"Исти притворски лекари када нама шаљу резултате ЕКГ-а стављају налепницу преко резултата и када се то фотокопира, то се не примећује. Само зато што смо за време судске паузе добили директно од болнице снимак ЕКГ-а без налепнице, сазнали смо да ту стоји животно опасна дијагноза оболења срца, коју су лекари притворске јединице пробали да прикрију са тим налепницама", рекао је Иветић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана