Арапи у БиХ посједују хиљаду нелегалнх некретнина

Агенције
Арапи у БиХ посједују хиљаду нелегалнх некретнина

Сарајево - Контролом готово 700 правних лица, чији су власници страни држављани, Служба за послове са странцима је установила да у више од двије трећине случајева постоје одређене неправилности при регистрацији фирми, односно, приликом куповине некретнина.

Тим поводом Слободан Ујић, директор Службе за послове са странцима, рекао је у интервју за БХРТ да је ријеч о страним држављанима из Кувајта, Уједињених Арапских Емирата, Катара, Сирије, Либије, Саудијске Арабије, Русије и Украјине, који су регистровали фиктивне фирме искључио само с једном намјером - куповина некретнина и затим продаја тих некретнина или изнајмљивање другим страним туристима.

Ујић је рекао да је спроведена акција Некретнине" у којој је контролисано 691 правно лице у власништву странаца, од којих су само 192 правна субјекта били на адреси на којој послују у складу са законом.

Осталих 499 лица нисмо пронашли на адресама и ради се о фиктивним фирмама, рекао је Ујић.

Према његовим речима, они посједују хиљаде некретнина, а шта је ту легално, а шта није, показаће даљи тог истраге.

"Оно што смо ми нашли је да су отворене сестринске фирме од великих фирми из земаља које смо контролисали, највише из Кувајта, Либије, Катара и Саудијске Арабије, било је 145 фирми из Уједињених Арапских Емирата. У 109 случајева власник тог правног лица, држављанин, рецимо, Кувајта, није се уопште појавио, није улазио у државу, већ је дао пуномоћ гдје се формирало правно лице, гдје се регистровало правно лице у Сарајеву и гдје је поставио за директора држављанина Босне и Херцеговине", навео је он.

Објаснио је да од тих фиктивних фирми никакве користи нема ни држава БиХ, а ни државе из које те особе долазе.

Ујић је, међутим, навео да ту има и доста позитивних ствари.

"Нашли смо фирме које су запошљавале и које запошљавају тренутно и 300 радника из Босне и Херцеговине", казао је.

Говорећи о санкцијама за оне који послују незаконито, Ујић је рекао да све зависи од врсте прекршаја, те да ће Служба за послове са странцима неким држављанима отказати боравак у Босни и Херцеговини.

"Ако буде већих прекршаја, биће и протјеривања из Босне и Херцеговине и забрана уласка у нашу земљу.

Остале негативности које се тичу и пореских ствари, прања новца и других радиће агенције које су надлежне за то, јер, након анализе, ми ћемо сигурно неке ствари прослиједити и инспекцијским органима и на кантоналном и ентитетском нивоу, пореској управи, а нешто и SIPA - оно што будемо мислили да је незаконито и да има елемената прања новца", рекао је.

Упитан за процедуру протјеривања, Ујић каже да је постоји три начина: добровољни повратак, потпомогнути добровољни повратак и прислини повратак.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана