Приштина формира војску, не плаши се суда

Данас
Приштина формира војску, не плаши се суда

Београд/Приштина - Србија је свим средствима пропаганде покушала да искористи оптужбе Дика Мартија како би прекројила историју косовског рата, каже за Данас Петрит Сељими.

Наши међународни партнери су већ уважили кључне захтјеве Косова у вези са истрагама специјалног тужиоца Клинта Вилијамсона о наводима из извјештаја Дика Мартија. Нажалост, Србија је свим средствима пропаганде покушала да искористи Мартијеве оптужбе, како би прекројила историју косовског рата и вратила питање Косова под окриље УН.

Било је више од десет формалних захтева Србије упућених Уједињеним нацијама да се баве оптужбама из извјештаја Дика Мартија, али сада је јасно да ће те наводе истражити косовски суд, у оквиру закона и Устава Косова, са међународним правним особљем, које ће подржати наш специјални суд - казао је у интервјуу за Данас Петрит Сељими, замјеник министра спољних послова Косова Енвера Хоџаја, кога приштински медији наводе као човјека који је однедавно задужен за односе с јавношћу у кабинету косовског премијера Хашима Тачија.

Сељими је истакао да ће, "због жеље Косова да процес којим ће једном заувијек бити затворено ово поглавље буде вјеродостојан и транспарентан", специјални суд бити успостављен у некој европској држави, на основу билатералног споразума Косова и те државе, како би се омогућило међународним судијама и тужиоцима да закључе било какав процес који може да настане из истраге Еулекса.

"Јасно је да се неће суд УН, већ косовски суд са међународним особљем бавити било каквим оптужбама против било ког грађанина Косова. Косово ће се, такође, успостављањем специјалног суда постарати да се покрет за ослобођење и независност на Косову дистанцира од појединаца који су можда умјешани у криминалне активности", навео је саговорник листа Данас.

Упитан да ли ће оптужбе уперене против косовског премијера имати утицај на изборну агенду Косова, с обзиром на то да је познато је да Марти оптужује Тачија за трговину органима, Сељими каже да је главни дио оптужби научна фантастика, и да ће то доказати истрага.

"Али, поједине оптужбе су веома озбиљне и Косово ће отворити специјални суд да би се њима бавило. С обзиром на то да ћемо се у блиској будућности кандидовати за чланство у Савјету Европе, такође је важно за косовско друштво и државу да покажу да могу да се носе са злочинцима у сопственим редовима, ако се докаже да их је било. Знамо да је чак и Афрички национални конгрес Нелсона Манделе имао сопствене криминалце и, нажалост, сваки герилски отпор може да привуче лоше људе са лошим намјерама. Зато је важно да косовски парламент одобри оснивање специјалног суда и да предсједница продужи мандат Еулексу за још две године, како би заувијек ућуткали оне који су склони томе да систематски нападају репутацију Косова. Интервенција NATO на Косову и устанак ОВК представљају најуспјешнију западну интервенцију која је помогла Србији и Косову да се покрену у правцу европске будућности, а специјални суд који ће се бавити оптужбама Дика Мартија зацементираће легитимност Косова као модерне, европске државе. Не треба да страхујемо већ да у потпуности подржимо оснивање тог суда, знајући да породицама цивилних жртава на обије стране, не само на албанској, требају одговори о њиховим ближњима."

На питање да ли очекује да ће принцип "резервисаних мејста" за Србе у косовском парламенту бити сачуван, каже:

"Према Ахтисаријевом плану од Косова је затражено да има "резервисана мјеста" током два мандата парламента за мањине, чиме им је дата четвртина мјеста у косовском парламенту, иако чине само пет одсто становништва. Такав облик позитивне дискриминације био је потребан да би се обезбједило да се лидери косовских Срба прикључе косовским институцијама након независности. Према таквој формули „гарантована мјеста" су аутоматски преображена у "гарантована мјеста", што омогућава Србима да имају најмање десет посланичких мјеста. Продужење те старе формуле је могуће, што подржавају и премијер Тачи и међународна заједница, али за сада не постоји двотрећинска већина у парламенту која би подржала продужење принципа "резервисаних мјеста".

На питање да ли мисли да је могуће ускоро формирати оружане снаге Косова, каже да су оне већ формиране.

"Оружане снаге Косова су већ формиране, као резултат недавне Стратегије националне безбједности, која је писана уз подршку САД и других NATO савезника. Парламент ће ускоро потврдити ту одлуку, али слиједеће године бићемо свједоци формирања динамичне и одбрамбене силе која ће обезбедити Косову важан елемент у безбједносној архитектури Балкана. Косовски парламент је такође прихваћен као посматрач у Парламентарној скупштини NATO, што значи да ћемо се снажније кретати у правцу интеграције у NATO. Стога, не само да је могуће остварити циљ о успостављању мултиетничке војске Косова, већ је то реалност суштинског и бесповратног пројекта грађења државе који се одвија сваког дана".

Предсједник Србије Томислав Николић је поменуо могућност усвајања нове резолуције о Косову у српском парламенту. Упитан за мишљење какав би био значај тог документа, каже да "ниједан документ, резолуција или Устав које су српске институције усвојиле од 1999. није имао никакав утицај на Косово".

"Српски парламент може да прогласи да је Марс део Србије, али реалност на терену и историјски Бриселски споразум Косова и Србије доказују да постоји држава која се зове Косово, она је сусед Србије, и ми морамо да нормализујемо односе ако желимо да постанемо чланице ЕУ".

На питање шта би требало да буду главне теме у наредној фази дијалога у Бриселу, Сељими каже:

"Морамо да спроведемо све споразуме, укључујући потпуно укидање свих правосудних и полицијских институција Србије на сјеверу Косова, као и пуну интеграцију у уставни систем Косова. Сви наредни споразуми ће полако али сигурно зацементирати одвојене путеве Косова и Србије према чланству у ЕУ, што ће, на крају, бити могуће једино ако се обе државе међусобно признају. Ово ће бити крајњи резултат будуће фазе нашег политичког дијалога".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана