Албански специјалци “Росу” могу на сјевер без ичије дозволе

Агенције
Албански специјалци “Росу” могу на сјевер без ичије дозволе

Београд - Приштинске специјалне јединице Росу немају обавезу да од било кога траже дозволу за долазак на сјевер Косова и Метохије, за разлику од косовских безбједносних снага, чије кретање мора да одобри командант Кфора, рекао је портпарол Кфора Винченцо Грасо.

Грасо је истакао да косовска полиција може да врши своје задатке у оквиру спровођења закона широм Космета, без обавезе да тражи дозволу од било кога.

“Јединица за специјалне операције Росу, која може бити наоружана дугим цијевима, јесте јединица косовске полиције и као таква има мандат да спроводи закон широм Косова, без обавезе да тражи одобрење”, рекао је Грасо за “Политику”.

С друге стране, навео је Грасо, косовске безбједносне снаге, према ранијем договору, морају да имају одобрење од команданта Кфора прије него што се ангажују на сјеверу Космета.

“НАТО очекује од локалних институција да наставе да се придржавају тог договора”, рекао је Грасо.

Он је рекао да је Кфор спреман да заштити све грађане Косова, као и да је ситуација на Космету под контролом, “упркос политичким тензијама и изјавама за јавност”.

“Кфор је увијек присутан, чак и када је мање уочљив. Редовно пратимо ситуацију и изводимо вјежбе, распоређујемо возила и трупе широм Космета да бисмо одржали способност да брзо интервенишемо када год је и гдје год је потребно”, рекао је Грасо.

Он је навео да је Кфорова вјежба од прије десет дана, о којој локална самоуправа на сјеверу Космета није била обавијештена, извођена уочи формирања косовске војске, “што је код Срба оправдано будило страх од евентуалног заузимања сјевера Космета од Приштине”.

Грасо је нагласио да је Кфор изводио вјежбе на различитим локацијама широм Косова и Метохије, а не само на сјеверу.

“Вјежбе нису биле повезане са политичким дешавањима у Приштини и није било никаквог ризика или пријетње од могућег заузимања сјеверног Космета. У сваком случају, сваки грађанин на Космету се само може осећати сигурније због присуства Кфора. Нема страха када је Кфор присутан”, додао је Грасо.

Он је напоменуо да је Кфор увијек спреман да информише и одржава везу са локалним властима.

“Нажалост, недавно су одређени политички ставови које је пратила одређена реторика такви да спречавају неке локалне представнике да комуницирају са тимовима за везу и надзор Кфора. Охрабрујемо припаднике свих општина и институција да слободно разговарају са припадницима Кфора”, рекао је Грасо.

Он је рекао да ће Кфор наставити са својом мисијом да би обезбиједио безбједно окружење на Космету.

“Кфор оперише под мандатом УН и закони о трансформацији косовских снага безбједности неће утицати на то”, тврди Грасо.

Одговарајући на питање да ли Срби могу да имају пуно повјерење у Кфор, имајући у виду да су поједине снаге НАТО-а обучавале припаднике косовских безбједносних снага, Грасо каже да ће Кфор наставити да дјелује непристрасно да би гарантовао безбједност за све људе.

Он је додао да су косовске безбједносне снаге обучаване у складу са њиховим изворним мандатом и у складу са законима из 2008. године, а то је да помажу цивилним властима у случају природних или других непогода и цивилној заштити.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана