Naučni rad preti da obori Ajnštajnovu teoriju relativnosti

Agencije
Naučni rad preti da obori Ajnštajnovu teoriju relativnosti

Svijetlost se u mladom svemiru možda kretala mnogo brže nego danas, sugeriše nova teorija koja bi mogla da ospori Ajnštajnovu teoriju o njenoj konstantnoj brzini.

Žoao Magejžu sa Imperijal koledža u Londonu i Niaješ Afšordi sa Univerziteta Vaterlo u Kanadi smatraju da je brzina svijetlosti prilikom rađanja svemira bila bliska beskonačnoj, kada je temperatura kosmosa dostizala nevjerovatnih deset hiljada kvadriliona stepeni Celzijusovih.


Magejžu na ovoj teoriji radi od kraja devedesetih, ali je rad na kom je sarađivao sa Afšordijem objavljen tek juče. Ako su ovi naučnici u pravu, to će možda moći i da se provjeri i u takozvanom potpisu radijacije u kosmosu koja je preostala od Velikog praska.

"Možemo reći kako su izgledale fluktuacije u ranom svemiru iz kojih su kasnije nastale planete, zvijezde i galaksije", rekao je Afšordi za "Gardijan".

Brzina svijetlosti u vakuumu smatra se jednom od fundamentalnih konstanti prirode. Zahvaljujući Ajnštajnovoj teoriji opšteg relativiteta, upisana je u udžbenike fizike prije više od jednog vijeka sa brzinom od 1.079.252.848,8 km/h.

Međutim, uprkos tome što je opšta relativnost jedan od temelja moderne fizike, naučnici znaju da se današnja pravila ne bi mogla primjeniti u vrijeme kada je kosmos bio u povoju.

Magejžu i Afšordi novom teorijom željeli su da objasne zašto kosmos izgleda prilično jednolično i kažu da su svjetlosni zraci morali stići do svakog ugla svemira, jer bi u suprotnom neki njegovi dijelovi bili mnogo hladniji i gušći od ostalih. Međutim, čak ni uz brzinu veću od milijardu kilometara na sat, svijetlost ne bi mogla da putuje dovoljno brzo, kako bi temperaturu u kosmosu dovela u takvu ravnotežu.

Kosmolozi, uključujući i Stivena Hokinga, predložili su teoriju takozvane inflacije, koja podrazumijeva da je svemir nastao gotovo u trenutku šireći se nevjerovatnom brzinom.

Prema toj teoriji, temperatura kosmosa se izjednačila prije nego što je eksplodirao u dimenzije kakve ima danas. Međutim, za teoriju inflacije ne postoje čvrsti dokazi, kao ni objašnjenje šta je pokrenulo tako snažno širenje i šta ga je okončalo.

Magejžu i Afšordi klone se te teorije i bave se varijabilnom brzinom svijetlosti. Prema njihovim proračunima, temperatura svemira u prvim trenucima njegovog postojanja bila je tako visoka da su se svijetlost i druge čestice kretali brzinom bliskom beskonačnoj. Pod takvim okolnostima, svijetlost je mogla da stigne i u najudaljenije dijelove svemira i učini ga prilično jednoličnim.

"Ako odete u rani svemir, vlada temperatura u kojoj sve postaje brže. Brzina svijetlosti se približava beskonačnosti i rasprostire se mnogo brže od gravitacije", kaže Afšordi.

Ipak, naučnici će vrlo brzo otkriti da li je svijetlost zaista nadmašila gravitaciju u ranom svemiru. Teorija predviđa jasne šeme u varijacijama gustine ranog svemira, što se očitava u takozvanom "spektralnom indeksu".

Naučnici u radu objavljenom u "asopisu "Fizikal rivju" predviđaju vrlo precizan spektralni indeks od 0,96478, što je blisko posljednjoj, "gruboj" računici od 0,968.

Nauka nikad ne može potvrditi ovu teoriju, ali Afšordi kaže da ako mjerenja, koja se obavljaju zahvaljujući savremenim teleskopima, tokom narednih pet godina pokažu drugačiji spektralni indeks, to će oboriti njihovu teoriju.

"Ako smo u pravu, onda teorija inflacije ne drži vodu. Međutim, problem s njom je taj što uvijek možete da izmjenite neke njenove dijelove kako bi se ona održavala", kaže Afšordi.

Dejvid Marš iz Centra za teoretsku kosmologiju na Kembridžu ne odustaje od inflacije.

"Predviđanja inflacije na kojima je radio Stiven Hoking i ostali kosmolozi u posljednjih trideset godina testirani su na osnovu kosmoloških opservacija i odlično izdržavaju testiranja. Mnogi naučnici smatraju inflaciju jednostavnim i elegantnim objašnjenjem porijekla galaksija u svemiru", smatra on, dodajući da će teorija Magejžua i Afšordija tek morati da izdrži probu vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana