Jutjub i Fejsbuk uvode novo pravilo - zbog vakcina

B92
Foto: Getty Images, Chris McGrath / Staff

Jutjub je objavio da proširuje politiku dezinformacija kako bi uklonio lažne tvrdnje o potencijalnoj vakcinaciji protiv kovida 19.

Tvrdnje koje su u suprotnosti sa lokalnim zdravstvenim autoritetima, poput NHS u Velikoj Britaniji ili Svjetske zdravstvene organizacije, bicće uklonjene. To uključuje tvrdnje da cće vakcina ubiti ljude ili prouzrokovati neplodnost, kao i teorije zavjere da će mikročipovi biti ugrađeni u ljude koji prime vakcinu.

Obe teorije zavjere propagirane su nedavno. Prema anketama, polovina gledalaca "Foks Njuza" vjeruje da Bil Gejts želi da koristi vakcinu protiv koronavirusa za ugrađivanje mikročipova Amerikancima zarad globalnog nadzora.

U Londonu su se demonstranti protiv "lokdauna" i vakcinacije okupili na Trafalgar skveru, tvrdeći da je koronavirus podvala i kako bi mjere vlade trebalo da se prekinu.

Jutjub vecć uklanja određene pogrešne informacije o koronavirusu. To uključuje tvrdnje da virus ne postoji, sadržaj koji obeshrabruje ljude da traže medicinsku pomoć ili sadržaj koji osporava lokalne zdravstvene savjete. Sadržaj koji se "približi" kršenju smjernica kompanije očigledno je manji od jednog procenta sadržaja koji se gleda u Sjedinjenim Državama.

Ipak, kompanija smanjuje preporuke ovog graničnog sadržaja od januara 2019. godine, navodi "Independent".

Jutjub nije jedini tehnološki gigant koji se bori da obuzda dezinformacije o koronavirusu. Kompanije za socijalne medije uklonile su samo dva odsto prijavljenih postova koji šire dezinformacije o vakcinama, pokazuju studije. Fejsbuk je rekao da će zabraniti oglase na svojoj platformi koji obeshrabruju vakcinacije, sa izuzetkom oglasa o vladinim politikama vakcina. Tviter je takođe dodao nove oznake i poruke upozorenja kako bi "pružili dodatni kontekst i informacije" tvitovima sa "spornim ili obmanjujućim informacijama" o koronavirusu. Međutim, dezinformacije na Fejsbuku i dalje su gore nego što su bile tokom predsjedničkih izbora u SAD 2016. i porasle su 2020. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana