Rusi ne zaboravljaju zvjerstva ustaša na Istočnom frontu

novosti.rs
Rusi ne zaboravljaju zvjerstva ustaša na Istočnom frontu

Okrutnost Ustaša na Istočnom frontu u Drugom svjetskom ratu i njihova zlodjela za vrijeme NDH Rusi nisu i ne žele zaboraviti. Povod za podsjećanje bila je 60 godišnjica smrti Ante Pavelića inicijatora slanja ustaša na Istočni front i organizatora genocida nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.


Moskovski sajtovi su podsjetili da je Ante Pavelić umro u Madridu 28. decembra 1959. godine od posljedica ranjavanja u Argentini kada je na njega pucao Srbin iz Crne Gore Blagoje Jovović koji je prvo bio u partizanima a poslije razočarenja se pridružio četnicima Draže Mihajlovića.

Pod naslovom “Verni Hitlerov legionar” ruski sajt Gazeta.ru piše kako su za vrijeme NDH na čijem je čelu bio Ante Pavelić žestoko i masovno ubijani Srbi, Jevreji i Romi.

- Za vrijeme NDH Pavelić je nastojao da se dodvori Hitleru. Nijemci su Pavelića doživljavali kao prijatelja Benita Musolinija. Pavelić je 23. juna 1941. zamolio Hitlera da pošalje hrvatske jedinice na Istok. Hitler je dao saglasnost 1. jula i već 2. jula su otvorena mjesta za prijavljivanje u dobrovoljačke odrede. Želju da ratuje na Istočnom frontu protiv SSSR-a imalo je čak devet hiljada ljudi. Na kraju je NDH poslalo na Istočni front dve divizije i poseban puk. Ustaše su žestoko ratovale i u Staljingradskoj bitci. Nenaviknuti na hladnoću, ustaše su svoj bijes iskaljivale na obične ljude. Ubijali su civilno stanovništvo. Sistematsko iživljavanje pretvorilo se u njihovu glavnu zabavu. Sa ciljem propagande NDH na Istočni front je dolazio i Ante Pavelić koji je 24. septembra 1942. podijelio nagrade onima koji su se posebno isticali. Ordenje su dobili i hrvatski piloti-dobrovoljci - piše Gazeta.ru.

Na istočnom frontu protiv SSSR-a je ratovalo od 1941. do 1943. po podacima ruskih istoričara 6300 ustaša od čega 4200 Hrvata i 2100 bosanskih muslimana vojnika i oficira. Oni su nosili njemačke uniformne sa našivenim amblemima NDH. Ustaše su bile pod njemačkom komandom grupe armija “Jug”.

Što je bilo više poginulih Hrvata povećavao se broj dezertera ne samo među vojnicima nego i oficirima. Tako je u ljeto 1942. bilo vraćeno u Hrvatsku 144 vojnika i 43 oficira “zbog bolesti i sklonosti dezerterstvu”. Da bi se spriječilo dezerterstvo vojni sud je kažnjavao vojnike i oficire na zatvor od dvije do deset godina a njih četvoro je bilo streljano.

Ruski istoričari pišu da je posebno okrutan bio komandant hrvatskog legiona Ivan Markulj koga je kasnije zamijenio Marko Mesić, rođak bivšeg predsjednika Hrvatske Stipe Mesića. Za ratovanje protiv Crvene armije Marko Mesić je kao artiljerijski oficir dobio u februaru 1942. njemački “gvozdeni krst”. Inače, Marko Mesić je bio potpukovnik jugoslovenske kraljevske vojske i pred rat je službovao kao artiljerac u Nišu.

Kako su ustaše žestoko ratovale bez obzira na velike gubitke pokazuje to koliko su nagrada dobili od njemačke komande.

Za vrijeme Staljingradske bitke temperature su padale do minus 30. Krajem januara 1943. desetkovane ustaše su se predale Crvenoj armiji. Prema podacima istoričara od 4465 ustaša koji su ratovali na Istočnom frontu poginulo je skoro 90 posto.

U ljeto 1943. godine 106 zarobljenih ustaša bili su prebačeni u Suzdalj a zatim u Krasnogorsk gradić u Podmoskovlju gdje je formirana posebna jedinica. Njeni vojnici su nosili uniforme Jugoslovenske kraljevske vojske. Jedinicom je rukovodio pukovnik Marko Mesić koji je pozivao Hvate da pređu na stranu antihitlerovske koalicije. Pavelić je zbog toga lišio Mesića svih državnih nagrada. Kasnije je pukovnik Mesić rukovodio brigadom koja se nazivala dobrovoljačkom u kojoj su bili Hrvati koji su zarobljeni ili dezertirali iz hrvatskog legiona. Krajem 1944. oni su prebačeni u Jugoslaviju gdje ratovali protiv Nijemaca i imali su velike gubitke. Mesić je poslije rata živio u Zagrebu gdje je umro 1982.

Lov na Pavelića

Jedan od najčitanijih ruskih sajtova Gazeta.ru detaljno je opisala kako je poslije Drugog svjetskog rata vođena potraga za Pavelićem koji je iz Italije zahvaljujući vezama u Vatikanu bio prebačen u Argentinu. Tamo je Pavelić uživao gostoproimstvo predsjednika Huana Perona. Blagoje Jovović je pucao u Pavelića 10. apila 1957. na dan proslave 16 godina od proglašenja NDH. Od pet hitaca u Pavelića samo dva su ga pogodila u ruku. Pavelić je argentinskoj policiji izjavio da je na njega atentat organizovala UDBA. Posljednje dvije i po godine Pavelić je živio u Frankovoj Španiji gdje je i sahranjen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana