Iz opštinskih komisija lavina pritužbi na račun CIK-a BiH: Izbore pretvorili u pijacu

Vedrana Kulaga Simić
Iz opštinskih komisija lavina pritužbi na račun CIK-a BiH: Izbore pretvorili u pijacu

SREBRENICA, DOBOJ - Centralna izborna komisija (CIK) BiH juče je zatražila 140.000 maraka iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH za ponavljanje izbora u Srebrenici i Doboju, a iz tamošnjih izbornih komisija poručuju da će sačekati instrukcije, ali da ne osjećaju krivicu, te da je sve rađeno mimo njih, ali i zakona.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbacilo je u srijedu sve žalbe na odluku CIK-a kojom su poništeni izbori na većini birališta u Srebrenici i Doboju, čime su i zvanično potvrđene sumnje u takav epilog.

U Izbornom zakonu BiH piše da se ponovni izbori sprovode na osnovu istih kandidatskih lista i istih izvoda iz Centralnog biračkog spiska koji su korišćeni na poništenim izborima i sprovode se na dan koji odredi CIK, najkasnije 14 dana od dana pravosnažnosti odluke o poništenju izbora, odnosno od dana odluke Apelacionog odjeljenja.

Prvi čovjek CIK-a Željko Bakalar ni juče nije govorio ni okvirno o tome kada bi birači trebali ponovo na birališta, već je samo kratko poručio da se od njih očekuje brzo raspisivanje izbora, te da će to uveliko da zavisi i od ažurnosti Savjeta ministara po upućenom zahtjevu za sredstva.

Pojedinci koji od početka zahtijevaju ponavljanje izbornog procesa traže, između ostalog, da nove izbore sprovodi i nova izborna administracija na lokalnom nivou, od izborne komisije do biračkih odbora. I sam Bakalar je u prvoj reakciji na odluku Suda BiH istakao da postoji konsenzus o tome da budu nova lica u biračkim odborima.

Iz srebreničke i dobojske izborne komisije podsjećaju za “Glas Srpske” da, prema Izbornom zakonu, njihove članove imenuju i razrješavaju lokalni parlamenti, uz saglasnost CIK-a, a da predsjednika, članove biračkih odbora i zamjenike imenuje opštinska izborna komisija najkasnije u roku od 30 dana prije dana održavanja izbora.

Predsjednik Izborne komisije u Doboju Nenad Paleksić, koji je pravnik, ne krije razočarenje cijelim procesom i odlukama, naglašavajući da je zakon previše puta već prekršen i da ga ne bi čudilo da se tako i nastavi.

- Ni rokovi ni zakoni nisu poštovani od početka. Sve je politika i nema veze sa pravom. Mogu raditi šta hoće i kako hoće, i tako će i biti - rekao je Paleksić i dodao da postojeći sazivi komisije i biračkih odbora moraju da sprovedu i ponovljene izbore.

Ocijenio je da Bakalar govori jezikom političara, ali da, s obzirom na to da je BiH “jedna pijaca”, sve može i sve prolazi.

- Ne primjenjuju zakon, nego rade kako im neko drugi govori - zaključio je.

Sličan stav dijeli i njegova koleginica u Srebrenici Ljiljana Stevanović, koja predvodi tamošnju izbornu komisiju.

- Svoj posao smo obavili po zakonima i ograđujemo se od svih  pritužbi, gdje se traži i naša smjena. Ne znam zbog čega bi nas razriješili. Sve ovo je prošlo mimo nas, a zakoni su jasni - istakla je Stevanovićeva i dodala da ne zna ni gdje da nađu novih 100 članova biračkih odbora.

CIK je nakon dvomjesečne istrage donio odluku kojom je, kako je saopšteno, zbog izbornih nepravilnosti i malverzacija poništio rezultate izbora na 28 biračkih mjesta u Srebrenici i 89 u Doboju za načelnika, odnosno gradonačelnika, kao i za lokalne parlamente, što je izazvalo revolt kod onih koji su izvojevali pobjedu 15. novembra prošle godine.

Očekivanja

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je uvjeren da će ta stranka na izborima u Doboju i Srebrenici napraviti ozbiljan i veliki rezultat.

- Kako možete da okrivite Gradsku izbornu komisiju ako je na 17 mjesta u Doboju gdje su Bošnjaci većinski glasali sve u redu, a nije u redu tamo gdje su Srbi većinom glasali - rekao je Dodik.

Lider PDP-a Branislav Borenović očekuje pobjedu kandidata srpskih stranaka Mladena Grujičića u Srebrenici, a u Doboju da izborni proces protekne pošteno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana