Srbija svjetski lider u privlačenju stranih direktnih investicija

Srna
Foto: Tanjug

BEOGRAD - Srbija je od 2018. godine svjetski lider u privlačenju stranih direktnih investicija, navodi se u ovogodišnjem izvještaju najrelevantnije organizacije za evaluaciju i razvoj startap ekosistema "Startap džinoma" iz San Franciska.

U izvještaju se podsjeća da je magazin "Fajnenšel tajms" u posljednje tri godine proglasio Srbiju čak dva puta za destinaciju broj jedan za privlačenje stranih investicija, kao i za zemlju koja stvara najviše radnih mjesta od direktnih stranih investicija na milion stanovnika, saopšteno je iz Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj Srbije.

Kada je riječ o ulaganjima u inovacioni i startap ekosistem, Srbija je ocijenjena kao jedan od lidera u stvaranju uslova za privlačenje inostranog kapitala u ovaj sektor, a posebno u ekosistemu Beograda i Novog Sada.

Prema ovom izvještaju, koji je predstavljen juče javnosti u Londonu, razlozi za tako nešto leže u obrazovnom sistemu, operativnim troškovima i poreskim podsticajima.

Srbija je prepoznata kao jedna od najotvorenijih zemalja za inostrane startap kompanije i timove, kojima je omogućeno 70 odsto oslobađanja taksi na poreze i doprinose.

Istovremeno, osnivači startap kompanija u Srbiji imaju pravo na potpuno oslobađanje svih poreza na zaradu tokom prve tri godine poslovanja. Među istaknutim poreskim podsticajima za inovacije prepoznato je oslobađanje poreza na prihod od intelektualne svojine proizvedene u Srbiji u iznosu od 80 odsto, zatim duplo računanje troškova istraživanja i razvoja pri poreskom obračunu, kao i poreski kredit za investicije u inovativne startap kompanije u iznosu od 30 odsto. U izvještaju se navodi da srpski obrazovni sistem gradi odličnu inženjersku bazu u STEM oblastima, koja omogućava da se mladi inovatori bave novim konceptima i poslovnim modelima u vezi sa najsavremenijim tehnologijama.

Iz "Startap džinoma" dodaju da je programiranje uvedeno kao dio obaveznog programa od petog razreda osnovne škole, kao i da više od 35 gimnazija u Srbiji ima specijalizovana IT odjeljenja koji realizuju programe za najtalentovanije učenike. Dodatno, više od 80 srednjih škola u Srbiji specijalizovano je za kompjuterske nauke i elektrotehniku.

Podsektori koji se posebno izdvajaju po svojoj razvijenosti i potencijalu su gejming i blokčejn, a posebno su istaknuti nedavni rezultati srpskih startap kompanija u ovim oblastima. Startap ekosistem Beograda i Novog Sada, treću godinu zaredom, našao se u "Izvještaju o globalnom startap ekosistemu" koji izdaje najrelevantnija organizacija za evaluaciju i razvoj startap ekosistema "Startap džinom" iz San Franciska.

Uključivanje Srbije u ovo istraživanje pokrenuli su Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj i nevladina organizacija Inicijativa "Digitalna Srbija", dok su u prikupljanju podataka učestvovali ključni igrači iz domaće startap zajednice, napominje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana