Tri ponude stigle, Turci nude za šećeranu nude najviše

Veljko Zeljković
Tri ponude stigle, Turci nude za šećeranu nude najviše

Bijeljina - Tri ponude stigle su za sada za Fabriku šećera Bijeljina u stečaju, a riječ je o kupcima koji su i do sada bili zainteresovani za nekadašnjeg giganta.

Javni oglas za prodaju “Šećerane” objavljen je 15. maja ove godine. Stečajni upravnik “Šećerane” Nebojša Matić kaže da su pristigle tri validne ponude i da su ih dostavili turska kompanija “Soltist”, vijetnamski “Sisivan” i Goran Vajkić iz Banjaluke. Turci su spremni da plate 5,1 milion evra, Vijetnamci nude 100.000 evra manje, dok je Vajkić ponudio 6,75 miliona KM.

- Prednost će imati kupci koji ponude najveći iznos namirenja povjerilaca, čija su potraživanja oko 16 miliona maraka, te oni koji pokažu spremnost za revitalizaciju fabrike i nastavak proizvodnje - kaže Matić.

On je istakao da je turska kompanija navela da bi ponuđeni iznos, praćen bankarskom garancijom, uplatila u tri rate.

- O eventualnom pokretanju proizvodnje predstavnici “Soltista” se nisu htjeli izjašnjavati sve dok se ne uvjere da je to i tehnološki izvodljivo. Ukoliko procijene da je to moguće, oni su spremni da ulože dodatnih od 20 do 25 miliona evra - istakao je Matić i dodao da je firma iz Vijetnama takođe navela da bi otkupnu cijenu izmirila u nekoliko rata i da od Vlade RS traži da preuzme višemilionska dugovanja prema povjeriocima.

Javni oglas biće otvoren do 15. juna i Matić očekuje da bi mogle stići i nove ponude.

- “Šećerana” će u narednih nekoliko mjeseci sigurno biti prodata, jer stečajni postupak mora biti okončan. Kolika će cijena u konačnici biti, teško je prognozirati - rekao je on.

Predsjednik Odbora povjerilaca “Šećerane” Faik Muhić smatra da je ovaj put urađeno sve kako bi se došlo do najbolje ponude i konačno bila pronađena kompanija koja bi pokrenula proizvodnju u ovom preduzeću.

- Bilo bi idealno kada bi kupac bilo preduzeće koje se već bavi ovom djelatnošću i koje je finansijski sposobno da iznese cijeli investicioni ciklus - naglasio je Muhić.

Odbor povjerilaca je uradio predinvesticionu studiju u kojoj je predočeno trenutno stanje u kom se nalazi “Šećerana” i prikazana ekonomska opravdanost ponovnog pokretanja proizvodnje.

  • Najpristojnija ponuda bi bila oko 16 miliona KM, a novi vlasnik bi se morao obavezati i da će uložiti 20 miliona u kapitalni remont postrojenja. Kada bi neko htio napraviti novu fabriku šećera, za to bi trebalo da izdvoji oko 450 miliona maraka. Za potpuno pokretanje proizvodnje u bijeljinskoj “Šećerani” trebalo bi oko 50 miliona maraka - rekao je Muhić i dodao da to nije veliki iznos, jer se radi o investiciji koja bi se isplatila u veoma kratkom periodu.

Akcionarski kapital

Potraživanja u iznosu od 16 miliona maraka povjerioci “Šećerane” su pretvorili u akcionarski kapital, što predstavlja 68 odsto vlasništva fabrike. Ostatak od 32 odsto kapitala je u rukama fondova i preduzeća “Agrokop” iz Banjaluke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana