Хајдучка трава се с правом сматра моћном љековитом биљком

ГС
Хајдучка трава се с правом сматра моћном љековитом биљком

Легенда каже да је Ахил, непобједиви грчки јунак, своје ране видао хајдучком травом, а њему у част ова биљка је добила назив на латинском Achillea millefolium. Ахилову тајну су знали и наши хајдуци који су фино мљевени прах од хајдучке траве увијек носили са собом у свиленим кесицама, а наука је потврдила да су у праву.

Хајдучка трава је једна од најчешће употребљаваних љековитих биљка, а ужива огромно повјерење људи и то сасвим оправдано, наглашава Момчило Антонијевић, новинар и народни травар.

„Хајдучка трава у свом саставу има антисептично етерично уље, а има и танина, тако да употреба за видање рана уопште није случајна и врло је научно оправдана“, додаје Антонијевић.

Од хајдучке траве се може направити и уљани мацерат, а за то су потребна само два састојка – свеже осушена хајдучка трава (цвијет и лист) којом добро напунимо теглу и налијемо носећим уљем (хладно цјеђено сунцокретово уље, на пример које је изузетно богато Е-витамином и самим тим благотворно делује на нашу кожу, а може и маслиново или ланено уље).

Важно је, наравно, да тегла у којој справљамо мацерат, буде потпуно сува и потпуно чиста. Теглу добро затворити и држати на хладном и тамном месту 40 дана. Теглу што чешће протрести током тих 40 дана.

Уље се затим процеди или кроз филтер папир или стерилну газу и поново се чува на тамном и хладном мјесту, а одличан је мелем за ране, опекотине и посјекотине. Посебно се препоручује људима који имају проблема са хемороидима, посебно ако крваре.

Овако припремљено уље се може загријјати и у њему отопити пчелињи восак како би се добио мелем кремасте текстуре.

Чај се справља преливањем цвјетова, без кувања, јер ако се кува из хајдучке траве испаравају етерична уља која су носилац љековитих својстава ове биљке.

Чај од хајдучке траве се посебно препоручује за регулисање рада органа за варење, јер спада у групу горких и мирисних биљака које су, осим што су добре у чајевима, јако добре и за траварице, напомиње народни травар.

Благотворне комбинације са хајдучком травом

– Уколико се помеша хајдучка трава са једнаком количином невена и рузмарина добија се чај за побољшање циркулације. Уколико се тој мешавини дода и кантарион, онда ће јачати и крвне судове, што се препоручује људима који имају проблема са проширеним венама.

– Мијешавина хајдучке траве, смиља и нане даје одличну комбинацију за проблеме са јетром.

– Уколико хајдучку траву помјешамо са вирком, онда је то чај посебно добар за жене и препоручује се за уређивање менструалног циклуса, посебно за преобилне и болне менструације.

„Каже се да иако носи име хајдучка, више је женска биљка и да би свака жена бар једном годишње требало да спроведе куру комбинацијом хајдучке траве и вирка“, истиче Момчило Антонијевић.

– Комбинација хајдучице, зове, суручице и цвета липе у време епидемије респираторних инфекција, грипа и било каквих прехлада се препоручује и то не само онима који су се разболели, већ и као превентива.

– Обољелима од високог притиска се посебно препоручује комбинација хајдучке траве глога, имеле и раставића. Ова мијешавина са имелом се препоручује и онима који пате од мигренозних главобоља.

– У комбинацији са матичњаком и коморачом уклања гасове, надимање стомака, лоше варење и гастритис.

Мјере опреза

Не препоручује се дужа употреба хајдучке траве мушкарцима јер може да утиче на сперматогенезу. То практично значи да не би требало непрекидно, два мјесеца у континуитету да пију двије или три шоље чаја од хајдучке траве.

Такође, хајдучка трава се не препоручује трудницама.

Пошто у пољу има доста биљака са бијелим цвјетићима, хајдучку траву ћете препознати по специфичном мирису када је протрљате међу прстима. Пошто има јако чврсту стабљику, најбоље је понијети маказе када желимо да је беремо, а не да је чупамо из корена.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана