Чиме одушевити домаћине у различитим земљама свијета

Тања Милаковић
Чиме одушевити домаћине у различитим земљама свијета

Чак и они најнеувиђавнији знају да постоје правила лијепог понашања којих се треба придржавати када се пређе туђи праг - није пожељно доћи празних руку, предуго се задржавати и свуда завиривати.

Када се, међутим, нађемо у некој страној земљи, такорећи на непознатој територији, не знамо увијек како да се понашамо, а да не увредимо домаћине. Новинари “Хафингтон поста” забавили су се састављањем листе “златних” препорука које ће помоћи модерним путницима да оставе најбољи утисак у гостима.

Тако у Индији, у којој је гостопримство светиња, а гости “божје сенке”, треба обавезно попити чашу воде коју вам домаћин нуди у знак добродошлице. Такође је пожељно изути се прије уласка у кућу. Љубљење домаћина се, пак, не препоручује.

Током јела, потребно је знати да “не, хвала” не значи одбијање на нуткање домаћице.

- Ако само кажете 'не, хвала' она неће престати да вам сипа јело у тањир. Треба жустро да се успротивите, по могућности уз махање руку или држањем за стомак како бисте показали да сте сити - објашњава Срутхиџит К, уредник индијског издања “Хафингтон поста”.

У Великој Британији, пожељно је донијети доста алкохола.

- Једна флаша није довољна - каже новинар Крис Јорк и подсјећа да се од госта очекује да узврати позив.

- Када сте у Италији, никад, баш никад, немојте тражити кашику да с њом једете шпагете или неку другу тестенину, осим ако вам нису послужили чорбу минестроне - упозорила је Џулија Белардели, додајући да није лијепо ни остављати храну у тањиру.

У Канади ћете показати да сте лијепо васпитани ако на крају оброка помогнете домаћинима да распреме сто. У овој земљи се и тако вече најчешће заврши у кухињи.  Нијемци од вас очекују да дођете на вријеме: закашњење дуже од 15 минута биће схваћено као знак непоштовања. 

У земљама Магреба, било да је ријеч о Мароку или Тунису, немојте доносити вино, осим ако нисте сигурни да ваш домаћин пије алкохол.     

То може да буде схваћено као увреда. Боље је купити нешто слатко или понијети неки специјалитет из ваше земље који се не може наћи на домаћем тржишту.

- И заборавите на клишее. Осим Бедуина, и то оних у забаченим предјелима, нико више не једе кускус рукама. Користите кашику - поручила је уредник магребског издања листа Хуеида Ануар.

У Грчкој је пожељно донијети флашу алкохолног пића, торту или цвијеће, најбоље у саксији, које ће наћи своје мјесто на тераси или у дворишту.

Шпанци увијек заказују вечеру у 21 час или чак касније.

- Никада, баш никада, немојте неког звати раније. Сви ће много пити током цијеле вечери, али је најважније да разговор никако не замре. Уколико наступи тишина дужа од 10 секунди, сматраће се да је вече пропало - истиче новинар Марија Санча. На Куби је на цијени осмијех.

- Насмијешите се, чак и ако је јуче неко умро - објашњава Иранија Лусардо.

Када сте у Бразилу, гост никада не треба да дође на вријеме, осим уколико му то домаћин није изричито нагласио.

- Кашњење се не сматра увредом, а ако дођете на вријеме постоје велике шансе да затекнете домаћине у пиџами или како припремају јело - навео је новинар Јоне Агијар.

Послије извјесног времена, гост може да се понаша као код своје куће, да отвори фрижидер и узме шта му је воља, али је зато пожељно да помогне при кувању, поспремању и прању судова након вечере.

Приликом уласка у јужнокорејски дом неопходно је изути се и с неколико ријечи похвалити уређење куће или стана. И у случају да јело није по његовом укусу, гост треба рећи да је одлично и потрудити се да све поједе.

Када вас Мексиканци позову на вечеру знајте да ћете јести као да је сутра смак свијета. У овој земљи окупљања дуго трају. - Чак и када је јако касно и када су сви већ поспани, нико неће пожељети да оде. Родитељи обично ставе дјецу да спавају - рекла је новинар Соња Рамирес. (Танјуг)

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана