Улемек: Немам непосредна сазнања о убиству Ћурувије

Танјуг
Улемек: Немам непосредна сазнања о убиству Ћурувије

Београд - Некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија рекао је данас у Специјалном суду у Београду да нема непосредна сазнања о убиству новинара Славка Ћурувије те да располаже само информацијама које је добио од тадашњег начелника ДБ-а првооптуженог у поступку за убиство Цхурувије - Радомира Марковића.

Свједочећи на суђењу некадашњим припадницима Државне безбедности (ДБ) оптуженим за убиство Ћурувије 1999. године, Улемек је испричао да га је Марковић позвао 2000. године због хапшења једног лица.


"Ја сам га питао ко ће да буде навигатор испред ДБ-а, а он ми је рекао ''ови Радоњини што су убили Ћурувију''. Видео сам господина Ромића и господина Курака испред његове канцеларије и са њима сам се онда договарао о тој акцији хапшења", испричао је Улемек.

Позивајући се на право да не одговара на питања у којима ће се изложити кривичној одговорности, он није желио да се изјашњава поводом свог ранијег исказа који је дао тужилаштву за организовани криминал 2014. године у којем је тврдио да га је наводно Радомир Марковић крајем марта 1999. године позвао да дође у Београд да би се ликвидрало једно лице.

Уз исто образложење Улемек није хтио да одговори ни на питања тужиоца о разговорима са некадашњим вођом земунског клана Душаном Сапсојевићем о томе да је тај клан наводно планирао ликвидацију Ромића и Курака.

Улемек напоменуо да се посљедњих 15 година пријети њему и његовој продици, па и поводом овог суђења, али није хтио да детаљно говори о тим пријетњама наводећи да ће се сам са њима сам изборити.

Улемек је некадашњи комадант ЈСО која је дјеловала под командом ДБ.

Сматра се кључним свједоком у овом процесу јер је у јануару 2014. године након његовог исказа Тужилаштву за органзовани криминал покренута званична истрага против оптужених.

Медији су недавно писали да је Улемек у свом исказу тужилаштву причао да га је Марковић звао да ликвидира једно лице али да је тај задатак одбио јер су припданици ЈСО били ангажовани на Косову.

У том исказу који је према писању медија дао, спомиње се и дио који је данас изнио пред судом, да му је Марковић рекао "ови Радоњини што су убили Ћуривију".

Улемек је на почетку суђења у судницу уведен с лисицама у затворском оделу, а потом је прочитао текст заклетве за свједоке, уз коментар да фали само "још Библију да му дају".

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, припадник тог центра Ратко Ромић и Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бјекству и за њим је расписана међународна потјерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Улемек је у суд приведен под јаким полицијским обезбјеђењем око 13 сати у зграду Специјалног суда у Београду из пожаревачког затвора Забела гдје служи вишедецијску казну.

Његово довођење пратили су хеликоптери, а у дијелу Устаничке гдје се налази судска зграда, саобраћај је био привремено обустављен док је пролазила колона у којој се налазио Улемек.

Улемек се сматра кључним свједоком у процесу за убиство Ћурувије јер је у јануару 2014. године након његовог исказа Тужилаштву за органзивани криминал, покренута званична истрага против оптужених.

Према тадашњем саопштењу тужилаштва, Улемек је својим исказом битно допринио помаку у истрази случаја Ћурувија, а за своје свједочење није тражио никакве противуслуге или бенефиције.

Бивша комадант ЈСО иначе служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недјела "земунског клана".

На молбу првооптуженог, некадашнејг начелника Ресора државне безбједности Радомира Марковића из суднице је на почетку претреса удаљена Љииљана Смајловић јер је предложено њено свједочење, јер је била члан комисије за утврђивање истине о убиству новинара у Србији.

О предлогу за њено испитивање судско вијеће ће тек да одлучи у каснијој фази поступка.

За данас је заказано испитивање некадашњег припадника "земунског клана", Милоша Симовића, који су такође у затвору на одслужењу вишедеценијске казне због учешћа у убиству Ђинђића и кривичних дијела која су починили као чланови "земунског клана".

Његов брат Александар Симовић требало би да свједочи сутра.

Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, а ради очувања постојеће власти".

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, гдје су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана