Митрополија демантовала да у цркви има заражених вирусом корона

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Митрополија демантовала да у цркви има заражених вирусом корона

ЦЕТИЊЕ - Митрополија црногорско-приморска демантовала је данас наводе појединих црногорских медија да у Цркви има заражених вирусом корона, оцијенивши да је свима постало јасно да власт нема одговор на мирне и достојанствене литије које су ујединиле разједињену Црну Гору и дале јој наду да се истински помири и збратими.

"Умјесто да, по угледу на демократске земље, послушају глас народа и повуку неуставни Закон о слободи вјероисповијести, који је једини разлог протеста, власт је упрегла све своје службе да се обрачунава са Православном црквом, њеним клиром и вјерницима, не презајући ни од чега", наводи се у саопштењу.

Из Епархије црногорско-приморске вјерују да ће тај текст пробудити духовитост Црногораца и да ће то бити најбољи одговор на лажну вијест и море лажи и превара бројних новинарских коментара и информација појединих медија.

"Јутрос нас је портал жАналитикаж насмијао и на тренутак орасположио вијешћу да у Цркви има заражених ни мање ни више него вирусом корона. Ни овај текст није могао да прође без жвеликосрпског национализма и хегемонизмаж Митрополије црногорско-приморске који је, вјеровали или не, заразио и Кину. Али се очигледно Кина одбранила вирусом корона, који ће, како се надају аутори ове оригиналне досјетке, коначно уништити и жвеликосрпски утицајж у Црној Гори", наводи се у саопштењу.

Из Митрополије оцјењују да је ствар много озбиљнија, нарочито ако се ова небитна вијест сагледа у контексту свега онога што се посљедњих мјесеци догађа у Црној Гори.

"Важно је присјетити се разних метода и злоупотреба у борби против истине. Били смо у прилици да чујемо да је загађеност ваздуха повећана у поподневним часовима и савјетима у свим информативним емисијама да се без неке потребе не излази из домова. О подметањима да су литије политичке природе, да имају другу позадину, да чувају интересе других држава - да и не говоримо.

Пријетње митрополиту Амфилохију и последња упозорења, хапшења и привођења дјеце, па све до намјере полиције да не обезбјеђује литије, само су неки од покушаја да се, ако је икако могуће, смањи број учесника на литијама. Зато ова хумореска са вирусом корона добија на озбиљности", наводи се у саопштењу.

Митрополија црногорско-приморска оцјењује да се у предстојећем периоду очигледно спрема нови покушај дискредитације епископа, свештеника и вјерног народа.

"Тајне и јавне службе, по сценарију неких од аутора поменутих медија који се ових дана утркују ко ће више мржње посијати у својим писанијама, припремају јавности оно што би требало да зада нови ударац православљу у Црној Гори.

Ко је тај и шта жели постићи обмањивањем јавности, ширењем лажних вијести и непрекидним застрашивањем народа? Можда одговор на ово питање лежи у неспретној и несмотреној констатацији једног од полицијских службеника: ждокле год дјеца шетају у литијама репресивни апарат не смије да дјелујеж. Све ово показује у какав је правни, политички и морални ћорсокак власт увела Црну Гору", наводи се у саопштењу.

Из Митрополије поручују да ће, шта год власт радила и каквим се методама у својој борби користила, и даље остати досљедни завјетима које су дали на Тројчинданском и Световасилијевском сабору.

"Научени од патријарха Павла да је боље да нестанемо као људи него да опстанемо као нељуди, мирно, достојанствено и молитвено ћемо изражавати своје противљење овом безакоњу, увјерени да овим бранимо и вјечно људско достојанство, али и Црну Гору. Тако ће то бити све док Закон не буде стављен ван снаге. Све остале оптужбе и клевете остављамо јавности на суд", закључено је у саопштењу.

У Црној Гори је крајем децембра прошле године усвојен Закон о слободи вјероисповијести, којим је предвиђено да држава постаје власник свих вјерских објеката изграђених до децембра 1918. године уколико се не утврди да је нека од вјерских заједница стварни власник.

Усвајање тог закона наишло је на отпор вјерника СПЦ у Црној Гори због чега су организовани молебани и литије широм земље, као и у појединим градовима у Републици Српској и Србији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.