Контејнери посуђени док не загусти на другој страни

Ведрана Кулага Симић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Контејнери посуђени док не загусти на другој страни

САРАЈЕВО - БиХ је на прагу добијања обећаних 135 контејнера који би требало да буду постављени у селу Липа, надомак Босанског Петровца, гдје је у току опремање привременог прихватног центра за смјештај миграната, али ће надлежни морати да воде рачуна јер на њихове рачуне иду и трошкови за одређена оштећења.

Министарство безбједности припремило је споразум о позајмици контејнера између БиХ и Аустрије који предвиђа слање четири врсте тих објеката чија је процијењена вриједност почетком ове године била око 711.000 евра, а који морају да прођу царину.

Посуђени предмети се дају на употребу на неодређено вријеме, а стране могу једнострано раскинути споразум. Аустрија има право да било када, писменом изјавом, затражи посуђене предмете натраг под условом да су потребни за другу сврху која, према њиховом мишљењу, има приоритет.

БиХ се, с друге стране, обавезује да ће предмете пажљиво користити и одржавати, те правилно складиштити ако их не користи.

- Све пратеће трошкове, уз оне уобичајене у вези са употребом посуђених предмета, сноси искључиво прималац позајмице те је дужан да у потпуности новчано надокнади штету насталу његовом кривицом или особа које се њима приписују. На писмени захтјев даваоца, штета настала кривицом БиХ мора се одмах надокнадити и то искључиво новчаним средствима - пише у припремљеном споразуму, гдје се појашњава да БиХ није одговорна за нормалну амортизацију, хабање или погоршање стања позајмљених предмета настало током њихове договорене уобичајене употребе.

БиХ, према том документу, пристаје да посуђене предмете користи само за смјештај оних којима је и потребан те за надлежне органе, полицију и друге особе од помоћи, док Аустрија има право да пријевремено раскине уговор ако се позајмљене ствари користе супротно уговору.

О контејнерима за смјештај миграната је разговарано и крајем априла када је министар безбједности БиХ Селмо Цикотић боравио у Аустрији. Речено је да је та земља показала спремност да подржи БиХ у враћању миграната у матичне земље.

Најјачи притисак од почетка мигрантске кризе трпи Унско-сански кантон због близине границе са ЕУ, гдје већ има неколико прихватних центара, међу којима је и “Липа” која је донедавно била шаторски камп, али се кренуло у њено сређивање. Према подацима Међународне организације за миграције у БиХ (ИОМ), а који су побројани у информацији о стању миграција Министарства безбједности, у БиХ је лани, с циљем одговора на кризу, утрошено више од 31,2 милиона евра, од чега само у децембру 2,6 милиона.

Новац је дат за текуће одржавање прихватних центара, набавку и припрему оброка, непрехрамбених артикала и друге намјене.

Набавке

ИОМ је у протеклом периоду расписао бројне позиве за набавку одређених потрепштина за потребе привремених прихватних центара. У току је јавни позив за набавку алата и потрошног материјала, а тражене су и испоруке и монтажа стражарских монтажних кућица на подручју насеља Липа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.