Дјеца уче змијањски вез и својим радовима помажу другима

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Срна

БАЊАЛУКА - Дјечија рука, игла, конац и стрпљење - тако у "Малој школи змијањског веза" настају радови који, осим што чувају традицију, имају и хуманитарну сврху.

Шесту годину заредом Хуманитарно удружење жена "Дуга" организује ову школу, кроз коју најмлађи уче основе змијањског веза, упознају традицију свог краја, али и како својим радом могу помоћи другима.

Слободанка Ристић Гашић, предсједник "Дуге", изјавила је Срни да ће ове године школу завршити 26 дјеце основношколског узраста, која су током љета, кроз игру, дружење и креативан рад, учила да чувају једно од највриједнијих обиљежја локалне културне баштине.

Посебну вриједност пројекту даје његова хуманитарна димензија.

Новац од радова за хуманитарне сврхе

У оквиру "Мале школе змијањског веза" формиран је креативни тим који чине дјеца из различитих школа и чланице "Дуге" који заједно дорађују радове полазника и претварају их у производе који се потом продају на Сајму старих заната.

Новац прикупљен њиховом продајом "Дуга" просљеђује удружењима која окупљају болесну дјецу и дјецу којој је потребна помоћ.

"Мала школа змијањског веза" траје око два мјесеца, а радионице се одржавају два пута седмично.

Свака траје око један и по час, при чему се програм прилагодјава узрасту и способностима сваког дјетета.

Најмлађи прво уче најједноставније ствари - како увући конац у иглу, направити крстић и провлаку, прочитати и пренијети мотив, а затим постепено прелазе на сложеније шаре и велике шеме које представљају изазов и за искусније везиље.

"Наши мали полазници су веома предани и упорни и врло брзо савладају задате изазове", каже Гашићева за Срну.

Она подсјећа да је идеја о преношењу знања на млађе генерације била природан наставак свега што чланице "Дуге" годинама раде, а то је да прикупљају знања о техникама ручног рада и старим занатима и настоје да их сачувају од заборава.

Управо из те жеље настала је и "Мала школа змијањског веза", а интересовање за њу из године у годину расте.

"Да смо бацили сјеме на плодно тло, говори и чињеница да овај пројекат траје већ шест година и да сваке године имамо све више заинтересованих", истиче Гашићева.

Дјеца, осим што уче змијањски вез, кроз дружење и различите активности упознају локалну историју и традицију.

Посјећују Музеј Републике Српске, Бански двор и библиотеку, те учествују у креативним активностима "Дуге".

"Нарочито морамо обратити пажњу на нематеријално културно благо, јер се оно лако мијења и заборавља", упозорава Гашићева, истичући да ручни рад код дјеце развија концентрацију, упорност, креативност и фину моторику.

Предстојеће активности и модна ревија

Активности "Дуге" не завршавају се са љетњим радионицама за најмлађе.

Од септембра ће бити организоване радионице веза, плетења и ткања за суграђанке треће животне доби (65+), чиме ће се додатно повезати генерације и омогућити да знање о традиционалним техникама настави да живи.

У "Дуги" припремају и дводневну манифестацију "Сусрет двије крајине" на којој ће кроз ручне радове бити представљене традиције Тимочке и Босанске Крајине, а угостиће Удружење за очување традиције "Извор" из Књажевца, које ће представити тимочки вез и двопредене чарапе.

Већ традиционално, "Дуга" ће представити и нову модну колекцију "Умјетност и традиција", у оквиру манифестације посвећене Петру Кочићу.

Колекцију је осмислила млада дизајнерка Александра Радишић која прави прве кораке у пословном свијету, а 32 модела биће представљена на модној ревији 22. августа, као и кроз фото-изложбу у Кући Малановића.

"Покушали смо да направимо спој савремених, конфорних и модерних одјевних предмета и традиционалног начина украшавања везом. Мислим да смо добили јединствене одјевне предмете, гдје је сваки модел право мало умјетничко дјело", навела је Гашићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.