Утврђени власници 6.986 парцела

Весна Поповић
Утврђени власници 6.986 парцела

Бањалука - Усклађивање података о имовини грађана у евиденцијама грунтовнице и катастра тренутно се ради у 13 насеља на територији града, а овај посао већ је завршен у Куљанима, Вујиновићима и Новаковићима.

Наиме, због неусклађености ових евиденција велики број становника Бањалуке има проблем да прода своју имовину или добије грађевинску дозволу јер не могу доказати да су власници земљишта.

У Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове РС (РУГИП) рекли су да су с циљем рјешавања овог проблема у граду почели процес стварања јединственог регистра имовине грађана, кроз катастар непокретности.

- До сада је овај процес завршен у три катастарске општине - Куљани, Вујиновићи и Новаковићи, на укупној површини од 728 хектара на око 6.986 парцела - навели су у РУГИП-у.

Додали су да се тренутно врши усклађивање евиденција у катастарским општинама Чесма једна и два, Дервиши, Дебељаци, Понир, Бочац доњи и горњи, Агини Село, Крмине, Врбања један и два, Брда, Јагаре, Делибашино село један и два, Мађир и Бастаси.

Навели су да су овај процес у граду покренули у децембру 2013. године, те да се надају да ће ова јединствена база података у Бањалуци бити завршена у наредних пет година.

- На овај начин ћемо објединити све евиденције које су до сада вођене о непокретностима као што су грунтовница, пописни катастар, земљишни и катастар непокретности, књига уложених уговора о откупу станова и пословних простора и слично - рекли су у РУГИП-у.

Истакли су да ће јединствена евиденција омогућити бржи и ефикаснији промет непокретности.

- Исто тако, биће убрзан процес добијања грађевинских дозвола за изградњу, што ће омогућити инвестициона улагања како страних тако и домаћих инвеститора - казали су у Управи.

Из Градске управе поручују да би усклађивање података олакшало процес издавања грађевинских дозвола.

- Неријешени имовинско-правни односи у великом броју случајева су главни разлог што се поједини поступци  издавања дозвола или одуже или прекину. Грађани због различитих евиденција у неким случајевима не могу доказати да су власници те имовине - рекли су у Градској управи.

У прилог томе говоре и подаци из Градске управе који се односе на процес легализације бесправно изграђених објеката на територији града. Од 2008. до маја ове године ријешена су 6.273 предмета, а издато је само 2.809 грађевинских дозвола.

Новац

Пројекат регистрације непокретности се финансира из кредита Свјетске банке који износи 7,5 милиона КМ. Новац ће бити распоређен на 248 катастарских општина у РС, али у РУГИП-у нису прецизирали која сума ће бити потрошена на формирање катастра непокретности у Бањалуци.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана