Вишковић: Влада ће и даље помагати узгајивачима свиња, ускоро извоз јунетине у Турску

Срна
Вишковић: Влада ће и даље помагати узгајивачима свиња, ускоро извоз јунетине у Турску

БИЈЕЉИНА -Откуп свиња и субцвенције узгајивачима значајно ће помоћи домаћим произвођачима и прерађивачима да сачувају своју производњу, а Влада Републике Српске ће интервенисати и у наредном периду уколико се за то укаже потреба.

Истакао је то премијер Републике Српске Радован Вишковић током посјете фарми пољопривредног произвођача Слободана Петрића у Доњем Магнојевићу код Бијељине, напоменувши  да је Влада одмах реаговала након захтјева за помоћ домаћег удружења пољопривредника, јер је усљед пандемије вируса корона дошло до проблема у пласману свиња са већом тежином, те да је донијела правилник који је ступио на снагу.

- Интервентно откупљујемо 6.000 свиња килаже преко 110 килограма, док је 60 фенинга по килограму живе ваге субвенција ресорног министарства, односно Владе Српске - рекао је Вишковић.
Он је оцијенио да ће ова мјера бити значајна помоћ домаћим и прерађивачима и произвођачима да би сачували своју производњу и да сви скупа, како каже, сачекају нека боља времена која ће доћи послије епидемије вируса корона.

- Пратићемо ситуацију и свакако ћемо интервенисати и у наредном периоду, уколико се за тим укаже потреба - рекао је Вишковић.
Узгајивач товних свиња Слободан Петрић рекао је новинарима да су семберски узгајивачи стоке, свиња и јунади имали проблем, те су чао чланови Удружења свињогојаца поднијели захтјев Министарству пољопривреде за интервентним откупом на који су надлежни одмах позитивно реаговали.
Уз захвалност премијеру Вишковићу и министру Борису Пашалићу на посјети поводом одлуке о интервентном откупу свиња, који је на снази од 3. августа, Петрић каже да је Удружење имало одређене примједбе на Правилник, али да је све јуче отклоњено.
- Сматрамо да ће наредна три мјесеца, како је одлуком предвиђено, откуп функционисати како треба - рекао је Петрић и додао да је ова помоћ Владе Српске велика и значајна за пољопривреднике.
Он је напоменуо да је најважније да се задржи производња и да произвођачи "буде на нули".
Петрић је изразио наду да ће Влада Српске и даље имати слуха за узгајиваче свиња као што је и ранијих година имала.
Петрић годишње произведе од 1.800 до 2.000 товних свиња, а овим интервентним откупом очекује да ће око 500 свиња које узгаја бити обухваћено, те пласирано на тржиште Републике Српске.

Након посјете Месној инстустрији "ЗП-комерц" у Вршанима, Вишковић је изразио очекивање да ће овом предузећу из Бијељине ускоро бити омогућен извоз јунећег меса у Турску.

Напоменуо је да је ово једино предузеће из Републике Српске које је добило сертификат за извоз на турско тржиште те да је ово можда и једино предузеће у Српској које је заокружило производни процес, јер имају своју производњу, клање и прераду, све до готових производа.
- Очекујемо да би овдје наредне седмице требало да дође министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац и да се појаве купци из Турске, како би у што скорије вријеме био омогућен извоз јунећег меса на турско тржиште - изјавио је Вишковић новинарима.
Он је нагласио да, с друге стране, надлежне у Републици Српској више занима да омогуће грађанима и домаћим прерађивачима да имају довољне количине домаћег меса.
- Због тога је Влада ове, као и прошле године, интервенисала код откупа товних свиња и јунади. Циљ нам је да заштитимо домаће произвођаче, али и да омогућимо нашим грађанима да имају што више домаће хране-  напоменуо је Вишковић.
Премијер Српске је навео да, купујући домаће знамо шта једемо, знамо да је то свјеже, здраво и да ако из својих кућних буџета издвајамо новац за одређене производе да онда бар узимамо оно што је провјерено.
- У овом тренутку провјерено је једино домаће и тиме ми затварамо круг, тиме помажемо од производње па до пуњења буџета институција. На тај начин помажемо и сва давања из буџета према аграру, пензијама, борцима, социјалним категоријама и слично-  рекао је Вишковић.
Он је додао да је циљ данашње посјете Бијељини да сагледају стање на терену како би институције Републике могле доносити што боље мјере.
Директор Месне индустрије "ЗП-комерц" Љубиша Росић истакао је да је одлука Владе да се иде у интервентни откуп товне јунади и свиња спас за узгајиваче.
- Узгајивачи без ове помоћи не би могли ријешити своје проблеме. Наша намјера је да откупимо бар 3.000 јунади - рекао је Росић.
Састанку премијера са руководством "ЗП-комерца" присуствовали су и Пашалић, градоначелник Бијељине Мићо Мићић, те посланик у Народној скупштини Недељко Ћорић.
Предузеће "ЗП-комерц" има 220 запослених радника, а у свом саставу посједује репро-центар за производњу свиња, у склопу које су фарма за производњу бројлера и фарма за производњу-тов јунади, те производни погон за производњу меса и месних прерађевина.
Заокружујући производни циклус, месна индустрија "ЗП-комерц" оријентисана је на домаћу производњу из властитог това и на домаћу кооперативну производњу.
Влада Републике Српске обезбиједила је три милиона КМ за интервентни откуп 6.000 товних јунади и 10.000 товних свиња, како би олакшала прерађивачким капацитетима Српске у вријеме пандемије вируса корона и посљедица које је донијела привреди, али и пољопривредним

Откуп још најмање 20.000 тона поврћа

Радован Вишковић рекао је данас током посјете селу Доње Црњалово код Бијељине да ће, осим почетком године уговорених количина, додатно бити откупљено од пољопривредних произвођача још најмање 20.000 тона поврћа, а уколико се и мимо тога појаве одређени вишкови и то ће бити ријешано.
- Да бисмо заштитили овакве произвођаче, ми смо увели додатне мјере - навео је Вишковић током посјете домаћинству Младена Митровица који узгаја воће и поврће на око 60 хектара земље.
Додао је да Српска у складу са својим могућностима помаже пољопривредну производњу, доноси мјере које стимулишу како би се помогло произвођачима попут Митровића чија су улагања велика и трају годинама.
Вишковић је истакао да су Републици Српској потребни људи попут Митровића, јер би Српска сигурно имала мање проблема и лакше би функционисали сви скупа.
- Имамо ресурсе, имамо жељу, раднике, прерађиваче, остаје да купујемо домаће јер ћемо тако помоћи људима који ово раде, институцијама Републике Српске и самој Српској - рекао је Вишковић.
Пољопривредник Младен Митровић рекао је да производња из године у годину расте, да је сарадња са Фабриком "Сава Семберија" све боља и квалитетнија, али да је тешко наћи раднике.
- Пласман прозвода је сигуран и људи су спремни да откупе све, само је до произвођача колико ће пласирати и урадити", навео је Митровић.
Када је ријеч о подстицајима Владе Српске, он је истакао да је Влада увијек коректна и да се могу жалити само они који не испуњавају услове, ко не поднесе захтјев на вријеме.
Он је навео да производе рану бијелу паприку у пластеницима, паприку рогу на отвореном, парадајз за фабрику "Сава Семберија" искључиво на отвореном, лубеницу, дињу, купус са кисељење и око 200 тона лагер купуса, пшеницу на око 30 хектара земље, као и 20 хектара кукуруза.
Директор Прехрамбене индустрије "Сава Семберија" из Бијељине Стево Филиповић изјавио је данас да су овој фабрици спремни да све тржишне вишкове који им буду понуђени прераде у финални производ.

Филиповић је изразио задовољсто данашњом посјетом предсједника Владе Републике Српске Радована Вишковића и министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Бориса Пашалића овом привредном субјекту, оцијенивши да је дошла у прави тренутак.

Филиповић је навео да се 85 одсто укупне производње "Саве Семберија" извози у иностранство.

- Имамо услове да прерадимо нашу домаћу сировину, да извеземо у иностранство, наплатимо и извршимо плаћање домаћим пољопривредним произвођачима, гдје ће крајња потрошња бити на подручју Републике Српске - рекао је Филиповић.

Он је истакао да Вишковић долази из реалног сектора и да им није било потребно вријеме за припрему данашњег разговора, јер премијер Српске разумије и проблеме у којима се налази привреда, поготово тешкоће са којима се сусреће прехрамбена индустрија гдје се, осим поврћа, мора обезбиједити низ компоненти да би се готов производ спаковао и пласирао на тржиште.

- Прехрамбена индустрија "Сава Семберија" је стратешки битна не за власника и за Бијељину, него за цијелу Републику Српску. У ситуацији смо да, као партнер Градској администрацији и Влади Српске, направимо амбијент да све количине које се произведу могу бити прерађене и откупљене, с циљем бољитка за домаће пољопривредне произвођаче - констатовао је Филиповић.

Он каже да је ова фабрика све спремила за прераду 4.120 тона робе - стакло, лименку, уље, шећер, со и остало, јер, како је напоменуо, производ не чини само поврће.

- Додатне количине које можемо да преузмемо изискују не само подстицајне мјере Владе Републике Српске, него изискују и додатну инвестицију саме "Саве". Ми смо то у стању да урадимо и да све количине које су дошле до трпезе биле прерађене - рекао је Филиповић.

Вишковић и Пашалић су се током данашње посјете Бијељини састали и са Филиповићем.
Састанку су присуствовали и Мићић, посланик у Народној скупштини Српске Недељко Ћорић, помоћник министра пољопривреде Српске Зоран Малетић и градски менаџер Предраг Јовић.
Ова фабрика тренутно прерађује 10.000 тона воћа и поврћа. Максимални производни капацитет јој је 12.000 тона готовог производа, а искориштеност производа је око 40 одсто.
У овој фирми тренутно ради 50 људи, а запошљава и сезонске раднике.

Српска ће имати успјешну годину

Борис Пашалић изјавио је данас у Бијељини да ће Република Српска имати успјешну призводну годину, истичући да је то добро, имајући у виду кризу изазвану епидемијом вируса корона.

- Можда у задњих 10 година нисмо имали овако рекорду годину. Имали смо рекордне приносе пшенице, јечма, тих озимих култура. Пошто немамо проблема у производњи прољетних култура – кукуруз и соју као најважније културе - рекао је Пашалић.

Он је навео да у августу није било суше, тако да Република Српска може да буде задовољна стањем у овом сектору, те додао да су у овој години произведени вишкови, за које је рекао да ће бити проблем њиховог збрињавања јер је смањена потрошња.

- Добро је да је ријеч о производима доброг квалитета, тако да се ти вишкови могу збринути кроз пијаце, односно продају у свјежем стању, али и кроз прераду - нагласио је Пашалић и додао да је ово добар примјер како заједно Влада и прерађивачки капацитети могу да обезбиједе да вишкови буду прерађени и претворени у производ који није кварљив.

Према његовим ријечима, постигнут је договор са "Савом", али и бањалучком фирмом "Витаминка" и неколико мањих прерађивача да прераде те вишкове пољопривредних производа.

Говорећи о приносима пшенице, Пашалић је рекао да они износе скоро седам тона, да је пшеница доброг квалитета, тако да постоји заинтересованост, како домаћих млинова, тако и фирми из Турске.

Према његовим ријечима, већ су прве количине пшенице кренуле за Турску, са релативно добром цијеном, тако да произвођачи калкулишу – да сачекају неко вријеме, са већом цијеном или да се ослободе залиха.

- То је на њима. Ми смо припремили 3,9 милиона КМ за овогодишњу премију за пшеницу и износи 300 КМ по хектару. Очекујемо да би до краја августа могли да исплатимо та средства - рекао је Пашалић и нагласио да ситуација са вирусом корона није пореметила динамику исплате подстицаја.

Према његовим ријечима, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде исплатило је све своје обавезе из прошле године.

- Никада нисмо имали овако добру динамику исплате. Исплатили смо све обавезе из ове године, око 27 милиона КМ, тако да у будућем периоду неће бити проблема - рекао је Пашалић и додао да се све ове мјере финансирају мимо аграрног буџета, који остаје 75 милиона КМ.

Он је нагласио да се из Компензационог фонда обезбјеђује додатних пет милиона КМ за механизацију, додатних три милиона КМ за откуп јунади, два милиона КМ за поврће, те најавио још неке додатне мјере.

Када је ријеч о интервенцији у производњи меса, Пашалић је навео да постоји добар одзив и произвођача и прерађивача, те нагласио да ће Министарство интервенисати тако што ће подржати месопрерађиваче да откупе 6.000 домаћих јунади и 10.000 свиња.

- Воде се и неке активности на нивоу БиХ, у смислу смањења увоза. Имамо информацију да су наши партнери из Турске присутни у Србији и ми очекујемо њихов долазак у БиХ наредне седмице и може се десити да се ова наша мјера добро уклопи са почетком извоза јунетине у Турску - истакао је министар пољопривреде, те додао да се очекује стабилизација у наредном периоду.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођено 29 беба
Рођено 29 беба
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана