У цркви у Блажују служен парастос палим борцима Илиџанске бригаде

Срна
У цркви у Блажују служен парастос палим борцима Илиџанске бригаде

Сарајево/Источно Сарајево - У склопу вишедневне манифестације "Дани одбране Илиџе", данас је у православној Цркви Светог Саве у Блажују служен парастос борцима Илиџанске бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ палим у одбрани овог краја од напада такозване Армије БиХ.

Први напад на Илиџу, у којој је српски народ био већински, муслиманске снаге извеле су 22. априла 1992. године и том приликом изгинуло је 13 становника овог дијела Сарајева, а у одбрани Илиџе до краја рата погинула су 1.054 борца, од којих 560 припадника Илиџанске бригаде.


Присјећајући се првих, али и свих каснијих напада муслиманских снага, предсједник Предсједништва Општинске борачке организације "Илиџански борац" Горан Шеховац истакао је да је српска Илиџа била на удару муслиманских напада из правца Сарајева, Храснице и Игмана од почетка до краја рата.

"Вриједило је, јер данас имамо слободу и Републику Српску", рекао је Шеховац новинарима.

Шеховац се заложио за очување сјећања на битне догађаје из времена стварања Српске.

"Ови догађаји се не смију заборавити, треба да окупљамо бивше борце, њихову дјецу, да се не забораве страдања и патње", закључио је Шеховац.

Командант Првог батаљона Илиџанске бригаде Војске Републике Српске Светозар Гузина истакао је да је Илиџа поднијела велику жртву за стварање Републике Српске.

"Поготово у првом нападу када је 13 људи погинуло. Послије нас је било све више у одбрани и било је лакше чувати своју територију", истакао је Гузина.

Први пут од 1996. године, у Блажују је данас био хирург из Ниша Миодраг Лазић, који је заједно са другим докторима и медицинским особљем у блажујској ратној болници "Жица" оперисао и лијечио војнике и цивилно становништво Илиџе, али и Хаџића, Вогошће и Рајловца.

"Овај крај доживљавам као свој, дошао сам у њега 1992. године на месец дана и остао четири године, до 1996", рекао је Лазић.

Наводећи да је од 10.000 до 12.000 рањеника прошло кроз болницу, Лазић је истакао да су ратници, као и цивили били посебни људи, велике храбрости.

"Увек сам објашњавао зашто су Срби овде остали до краја и зашто су српски војници који су били рањени једва чекали да се излече и врате назад. Јесте то био патриотизам, али знали су да су њихове породице незаштићене. Овде није било повлачења, иза тебе су били жене, деца, обданиште, школа", објаснио је Лазић.

Он је навео да је у контакту са великим бројем људи које зна из тог периода, а који су сада расељени широм Републике Српске, Србије, свијета.

"Увек им кажем - тамо где сте ви, тамо је Илиџа, тамо су Хаџићи, Вогошћа, Рајловац, Илијаш", додао је Лазић.

Према његовим ријечима, стварањем Републике Српске српски народ је добио сигурност.

"Кад неко каже да ли је било вредно, кажем било је вредно, али сваки живот и рана уткани су у Републику Српску и њене границе", закључио је Лазић, који је синоћ у Културном центру Источно Ново Сарајево одржао предавање, а том приликом приказан је и документарни филм "Дневник ратног хирурга", снимљен по његовој истоименој књизи у продукцији РТРС-а.

Обиљежавање "Дана одбране Илиџе", које је организовала Општинска борачка организација "Илиџански борац" из Источне Илиџе, настављено је полагањем цвијећа на споменике Оклопном батаљону Илиџанске бригаде, те погинулим припадницима МУП-а Републике Српске у Источном Сарајеву.

Вишедневна манифестација биће завршена вечерас свечаном академијом у Културном центру Источно Ново Сарајево и дружењем ветерана и гостију у Парохијском дому Вељине.

Илиџа је, иако одбрањена у рату, припала Федерацији БиХ након потписивања Дејтонског споразума.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана