10 neobičnih činjenica o američkim predsjednicima

Agencije
10 neobičnih činjenica o američkim predsjednicima

Američka istorija pamti 44. predsjednika koji su ostavili trag svojim revolucionarnim idejama, neustrašivim predlozima, ali i neobičnim hobijima i aktivnostima.

1. Monrovija je glavni grad Liberije, a dobila je ime prema Džejmsu Monrou, petom predsjedniku SAD.


2. Džordž Vašington je bio američki predsjednik, ali i uspešan preprodavac alkohola. Proizvodio je viski od raži, brendi od jabuka i breskvi u svojoj destileriji Maunt Vernon.

3. Tokom svojeg predsjedničkog mandata, Džon Kvinsi Adams je volio da započne dan kupanjem u rijeci Potomak bez kupaćih gaća.

4. Iako je Zahari Tejlor, poznati general u američkoj vojsci, preživio mnoge bitke, na kraju ga je dotukla činija višanja koje je pojeo 4. jula 1850. godine. Voće je navodno bilo oprano kontaminiranom vodom s bakterijama, pa je Tejlor dobio koleru i umro pet dana kasnije.

5. Džejms A. Garfild je mogao da koristi obije ruke istovremeno. Štaviše, mogao je u isto vrijeme jednom rukom da piše latinski, a drugom grčki tekst.

6. Lice predsjednika Vudra Vilsona nalazi se na novčanici od 100.000 američkih dolara. Ove novčanice namijenjene su trgovanju u okviru sistema federalnih rezervi. Iako su nakon uvođenja modernije bankarske tehnologije prestale da se koriste i vrlo su rijetke, i dalje se smatraju zakonitim sredstvom plaćanja.

7. Među najpopularnijim zapadnjačkim imenima u Kini su Isus Hrist, Elvis Prisli i Ričard Nikson. Američki predsjednik posjetio je Kinu 1972. godine, što je bio veliki korak u normalizaciji odnosa između ove dvije zemlje koje su se do tada smatrale neprijateljima.

8. Džimi Karter je podnio službenu prijavu "Kancelariji za Neidentifikovane leteće objekte" u Oklahomi 1973. godine, kad je bio guverner. Navodni NLO je vidio još u oktobru 1969. godine u domaćoj saveznoj državi Džordžiji.

9. Raterford B. Hejs zabranio je konzumaciju alkohola u Bijeloj kući, a podsticao pjevanje gospela svake večeri.

10. U izradi isklesanih glava Džordža Vašingtona, Tomasa Džefersona, Teodora Ruzvelta i Abrahama Linkolna na planini Rašmor u Južnoj Dakoti učestvovalo je 400 osoba, a rad na skulpturama je trajao 14 godina. Veći dio posla obavljen je pomoću dinamita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana