Бечки Стандард: Вучић српски Вили Брант

Агенције
Бечки Стандард: Вучић српски Вили Брант

Београд - Предсједника Србије Александра Вучића, због његовог ауторског текста о покретању дијалога о Косову, европске дипломате пореде са Вилијем Брантом, њемачким политичаром који је 1971. године добио Нобелову награду за мир.

Бечки дневник "Стандард" оцјењује да се Вучић усудио да покрене дебату о Косову која обећава позитивне ефекте.

"Стандард" оцјењује да је Вучић главни лидер на Балкану, а таквог га већ дуже сматрају Њемачка и Европска комисија, те да се својим новим кораком јасно дефинисао као "човјек Запада".

Лист истиче да више од девет година, од једностраног проглашења независности Косова, српски предсједник позива своје грађане да морају то да приме к знању.

"Стандард" преноси да је у ауторском тексту, објављеном у јулу, Вучић рекао да "морамо бити реални, не губити ништа или дати нешто што имамо, али исто тако не можемо очекивати да добијемо нешто што смо пре дуго времена изгубили".

Од тада, констатује лист, он се пореди са Брантом, који је почетком 1970-их донио промјену курса у политици према истоку - "преокрет кроз приближавање".

Вучић, који у Србији има подршку већине становништва, усуђује се да покрене дебату, која обећава позитивне ефекте, оцјењује "Стандард".

Лист наводи да Србија тиме може да иза себе остави терет прошлости и то би могло у читавом региону донијети коначно разјашњење односа међу државама бивше Југославије.

Дневник подсјећа да је грађанима доскоро поручивано да Србија не би била више Србија ако би изгубила Косово и оцјењује да је заслугом Вучића с том поруком завршено.

Истовремено лист указује да Вучић још није предочио конкретан план, али и да зна да Србија, без "нормализације" односа са Косовом не може приступити ЕУ.

Борба на три фронта

Осим рјешавања вишедеценијског проблема јужне српске покрајине, Србија наставља дипломатску иницијативу да се спријечи улазак Косова у међународне организације УНЕСКО и Интерпол. Приштина није аплицирала за чланство у УНЕСКО-у, а одлазећи министар спољних послова у техничкој косовској влади Емануел Демај тврди да им за то недостају два закона - о вјерској слободи и културном насљеђу. Пут до тога је и преко формирања скупштине и владе у Приштини.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана