Banjaluci Dragaš poklonio sve što je imao

Mirna Pijetlović
Banjaluci Dragaš poklonio sve što je imao

Banjaluka - Za prepoznatljive simbole jednog grada uvijek su vezane i nevjerovatne, intimne priče umjetnika koji su svim svojim bićem, ali i umjetničkim stvaralaštvom živjeli za svoj grad i svaki dio svoje osjećajne duše utkali u dobro poznate, utabane staze, kojima su zauvijek promijenili sasvim običnu funkciju puta.

Takav je bio i Slobodan Dragaš, Banjalučanin u duši, a po opredjeljenju umjetnik, vajar, koji je, iako je svoj talenat "isklesao" na uglednim akademijama, odlučio da se vrati svom gradu, kojem je zavještao sve što je imao.

On je taj koji je od običnih staza stvorio putokaze, a i danas, deceniju poslije njegove smrti, po njegovim stazama koračaju njegovi prijatelji i učenici koji se istinski trude da Dragašev umjetnički rukopis i dalje živi.

Svaki kutak u Banjaluci je Dragašev kutak. Koračajući gradom, njegova djela su svuda oko vas. Brojne skulpture u javnim prostorima, prepoznatljivi reljef na robnoj kući "Boska", Klub umjetnika, te "Delta" koja je nekada bila njegov atelje i mirna umjetnička luka.

U sjećanje na Dragaša, akademski slikar Renato Rakić i istoričar umjetnosti Ljiljana Ševo priredili su izložbu do sada neviđenih crteža, koja je otvorena u utorak uveče u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske, a izložba je dostupna i na sajtu ove kulture ustanove.

- Kao nasljednik duhovne i intelektualne vrijednosti Slobodana Dragaša, kroz njegovu školu crtanja i slikanja, moram istaći, svake godine 50 novih đaka upisuje fakultete. Ova škola postoji od devedesetih godina i radi i danas istim tempom i nakon deset godina od Dragaševe smrti - kazao je Renato Rakić, koji za Dragaša kaže da mu je bio prijatelj i duhovni otac.

Istakao je da su crteže, koji su izloženi, pronašli na raznim mjestima gdje je Dragaš boravio, a predstavljaju prikaz njegove estetike u rasponu od 15 godina.

- Dragaš je sveukupnim stvaralačkim opusom tragao za mnogostrukošću odnosa umjetnosti prema Erosu. Njegov rad, predrasude i pojednostavljenja nikada nisu sputavali - zapisala je Ljiljana Ševo.

Direktor Narodne i univerzitetske biblioteke RS Ljilja Petrović podsjetila je da je Dragaš ovoj instituciji zavještao svoju privatnu biblioteku, koju čine publikacije iz oblasti religije, umjetnosti i erotike.

Sa velikom emocijom na otvaranju izložbe govorio je i Dragašev prijatelj Miloš Šolaja, koji je podsjetio da je umjetnik bio inicijator velikog broja kulturnih događaja u Banjaluci i čovjek koji je u pravom smislu riječi živio umjetnost i za umjetnost.

Monografija

- Do kraja ove godine biće gotova i monografija posvećena Dragašu, koju zajedno radimo sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom RS, magistrom Vanjom Šmuljom, profesorom Ljiljanom Ševo i mnoštvom drugih ljudi koji pomažu u prikupljanju građe - rekao je Renato Rakić i dodao da je izdavanje monografije podržao grad Banjaluka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana