Mићo Пантић из Бијељине са змијама прича више од пола вијека

Милијана Латиновић
Mићo Пантић из Бијељине са змијама прича више од пола вијека

Бањалука - Високе температуре и суше истјерале су на површину земље змије које је овакво вријеме избезумило, па у самоодбрани нападају и старо и младо, а понајвише нејаку дјецу.

Овим је ријечима причу о свом по много чему необичном умијећу, започео седамдесетседмогодишњи Мићо Пантић из села Модран код Бијељине који тврди да разговара са змијама. У Семберији га сви познају и како каже, нема куће која негдје у фиоци не чува његов број телефона, да им се нађе у невољи.

- Занат сам учио од стрица и дједа, безброј пута осјетио ујед змије на својој кожи, а спасио сам сигурно на хиљаде живота - испричао је старина, који своја добра дјела не наплаћује, каже гријех би био умјети а не помоћи човјеку у невољи. 

Борбу са змијама води више од 50 година, а свој "занат"
ће пренијети на сина. Овај храбри човјек открива да људе лијечи противотровом који сам прави.

- До лијека је тешко доћи. Скупљам отров од поскока, разрјеђујем, јер нема другог начина него отровом против отрова. Мора се тачно знати како и колико, од те једне капљице излијечим 50 људи - испричао је Пантић.

Додао је да са змијама разговара такозваним немуштим језиком.

- Она мени гледа у усне, а ја њој знам како избацује језик шта смјера, куда је наумила и хоће ли неку штету начинити - рекао је он, не желећи да открива детаље свога умијећа.

Истиче да је у вријеме поплава змија било више него током читавог његовог живота.

Ипак, они који не живе близу Пантића не треба да страхују јер у домовима здравља широм РС кажу да имају довољне количине  серума против змијског отрова.

У Бањалуци су прошле године имали неколико пацијената са уједом змије, док у Служби хитне помоћи у Дому здравља Требиње истичу да лани није било пацијената са уједом змије.

- Отровнице на нашим просторима су шарка и поскок. У тренутку уједа присутни су симптоми у виду отока, затим бол, прокрвљеност мјеста уједа, а како вријеме пролази може доћи до пада притиска, повраћања, вртоглавице, дијареје, све до поремећаја вида и губитка свијести - казао је начелник Службе хитне помоћи у Требињу Саша Борјан и додао да прва помоћ подразумијева подвезивање екстремитета два центиметра изнад мјеста уједа, а затим што прије пацијента транспортовати до Дома здравља како би примио серум.

Стручњаци упозоравају да посебно дјецу треба заштити од змија, јер би, како кажу, змијски отров дијете тежине од осам до 10 килограма могао да убије за пет до 10 минута.

Полицајац

У тренутку нашег разговора са Мићом Пантићем по противотров је на његов кућни праг дошао полицајац кога је змија угризла за ногу.

- Управо сам помогао једном полицајцу. Ове године је најезда змија велика, а што је најгоре улазе у куће као никад до сада и тешко их је истјерати - рекао је Пантић. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана