Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza povučen zbog zaštite proizvođača

Marina Čigoja
Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza povučen zbog zaštite proizvođača

Banjaluka - Vlada RS povukla je iz parlamentarne procedure prijedlog zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, da proizvođači iz RS ne bi bili dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na konkurenciju iz FBiH.

Zakon je povučen u dogovoru sa Privrednom komorom RS, u kojoj pojašnjavaju da je njegovo donošenje i dalje jedan od ključnih zahtjeva poslovne zajednice, ali da je potrebno sačekati da on bude donesen istovremeno kada i u FBiH. Privrednici su u razgovorima sa Vladom izrazili strah da bi usvajanjem zakona kojim se rokovi plaćanja u RS ograničavaju na 60 dana proizvođači iz Srpske bili dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na konkurente iz FBiH, s obzirom na to da bi trgovački lanci više kupovali u tom entitetu, gdje nemaju zakonski rok za plaćanje.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević kaže da je stav pojedinih privrednika bio da ovaj zakon treba odmah donijeti, dok su pojedini ocijenili da on treba da bude donesen harmonizovano u oba entiteta da trgovački lanci ne bi favorizovali dobavljače iz FBiH.

- Mi i dalje, međutim, ostajemo pri stavu i tražimo da ovaj zakon bude donesen u 2016. godini - kazao je Blagojević.

Direktor banjalučke "Vitaminke" Žarko Mikić kaže da uslovi privređivanja moraju biti ujednačeni u cijeloj BiH, posebno zbog toga što domaći privrednici ne računaju na zaštitu države, kao što je to slučaj u okruženju i EU.

- Svi imaju necarinske barijere kojima štite svoju proizvodnju, a mi ih nemamo. Još kada bi između RS i FBiH bili neujednačeni uslovi onda mi uopšte nećemo moći poslovati. Usvajanjem ovog zakona samo kod nas proizvođači u RS bi bili u nezavidnom položaju. Nama u privredi je najbitnije da imamo sigurnost plaćanja, pa čak i ako kasni. Ali, ako bismo htjeli pravu finansijsku disciplinu, onda bi bilo dobro da ovaj zakon bude donesen u oba entiteta - rekao je Mikić.

Ekonomskom politikom RS za iduću godinu predviđeno je donošenje ovog zakona. Vlada je u tom dokumentu navela da ovo zakonsko rješenje usaglašava sa predstavnicima FBiH.

- U 2016. godini ćemo donijeti taj zakon usaglašen sa istim zakonskim rješenjem u FBiH, čime će biti uvedeno više reda u oblast izmirenja novčanih obaveza, poboljšana likvidnost privrede, a istovremeno će privrednici u oba entiteta biti u ravnopravnom položaju - istakli su u Vladi RS.

Zakon

Prijedlogom zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza predviđeno je da rok koji privredni subjekti mogu ugovoriti ne može biti duži od 60 dana. Ista obaveza je predviđena u slučaju kada je jedna od ugovornih strana javni sektor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana