Veća konkurentnost privrede najvažniji zadatak na putu u EU

Željka Kokot
Veća konkurentnost privrede najvažniji zadatak na putu u EU

Banjaluka - Put BiH ka Evropskoj uniji otežavaju složena unutrašnja struktura i nejasne strateške politike, a zadatak akademske zajednice je da privrednicima olakša pristup evropskom tržištu i ublaži bolne reforme koje put do punopravnog članstva mogu učiniti trnovitim.

Fakultet poslovne ekonomije Univerziteta "Apeiron" organizovao je u petak u Banjaluci konferenciju o ekonomskom razvoju i životnom standardu "EDASOL 2016", a tema ovogodišnjeg naučnog skupa je bila "Evropska unija, integracije i zapadni Balkan - šanse i izazovi za društveno-ekonomski razvoj". Učesnici skupa su razmotrili poziciju zemalja zapadnog Balkana u svjetlu evropskih integracionih procesa. Posebna pažnja je posvećena različitim aspektima političkih, ekonomskih i drugih društvenih procesa u pomenutim zemljama i stanju unutar institucija EU i zemalja članica.

Dekan Fakulteta poslovne ekonomije Univerziteta "Apeiron" Sanel Jakupović kaže da se na ovogodišnjoj konferenciji "EDASOL 2016" predstavilo 85 autora mahom iz zemalja okruženja, Austrije i Njemačke kroz 38 naučnih radova.

- Akademska zajednica je pokušala doprijeti do privredne i političke zajednice, odnosno pokušali smo utvrditi najbolji način za pozicioniranje u procesu ulaska u EU - kaže Jakupović i dodaje da je "EDASOL 2016" okarakterisao širok spektar tema.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Rijeci Vinko Kandžija rekao je u uvodnom izlaganju o temi "Pristupanje BiH Evropskoj uniji i IPA fondovi - temelj, restrukturisanja i konvergencije" da samo ulazak u EU može riješiti brojne političke i ekonomske probleme sa kojima se BiH trenutno suočava.

- BiH može učiti iz primjera Hrvatske koja je prije tri godine postala dio EU. Mi smo tada morali povećati konkurentnost u istom omjeru u kojem je smanjena carina, ali do sada se to nije desilo. Naši proizvođači su još konkurentniji na tržištu CEFTA regiona nego na evropskom tržištu. Ništa bolja nije ni konkurentnost proizvođača iz BiH jer su ekonomiji potrebne brojne strukturne reforme, industrijalizacija, opipljiv rast i razvoj da bi logičnim slijedom nakon toga zemlja postala punopravan član EU - kaže Kandžija.

Partneri naučnog skupa

Partneri konferencije "EDASOL 2016" su Tambovski državni univerzitet Rusija, Internacionalni Burč Univerzitet Sarajevo, Fakultet za logistiku Univerziteta u Mariboru, Ekonomski fakultet u Subotici, Visoka škola tržišnih komunikacija u Beogradu, Ekonomski fakultet - FON Univerzitet u Skoplju i Sveučilište Sjever Varaždin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana