Stil odgoja koji je bio popularan 2000-tih opet je u modi, psiholog tvrdi: To je ekstremno

GS
Stil odgoja koji je bio popularan 2000-tih opet je u modi, psiholog tvrdi: To je ekstremno

Pojam komandantsko roditeljstvo posebno je bio popularan 2000-ih godina, ali danas ovaj stil odgoja intrigira sve više roditelja.

"Kao i većina ekstremnih oblika roditeljstva, komandantsko roditeljstvo usredsređuje se na jedan aspekt odgoja djeteta, a to je upravljanje lošim ponašanjem. Podstiče kontrolu roditelja nad djecom i korištenje svih raspoloživih sredstava. Ignoriše činjenicu da su djeca ljudska bića sa svojim vlastitim mislima, sklonostima, željama i emocijama", pojašnjava psiholog Džesika Stern.

Kaže da je cilj komandantskog roditeljstva ostvariti zacrtani cilj bez obzira na sve.

"Komandantsko roditeljstvo je prvobitno predložio dr. Fil kao strategiju suočavanja s neželjenim ponašanjem djece. Mentalitet komandantskog roditeljstva je 'učiniti sve što je potrebno', 'nikad se ne povlačiti' i natjerati djecu da promijene svoje ponašanje 'bilo kojim sredstvima'", govori Stern.

Temeljni koncept je pražnjenje djetetove sobe. Odnosno, dijete u sobi može imati osnovne stvari, a sve ostalo mora "zaraditi" dobrim ponašanjem.

"Taj stil karakteriše stroga kontrola i strogo provođenje pravila s jasnim očekivanjima. Roditelj izvlači sve iz dječje sobe, uzima sve što djeca vole i u čemu uživaju. U sobi mogu ostati samo madrac, prekrivač i jastuk", tvrdi Stern.

Početkom 1900-ih, Džon Votson savjetovao je roditelje da podstiču nezavisnost kod male djece ovako: "Nikada ih nemojte grliti i ljubiti, nikada im ne dopustite da vam sjede u krilu. Ako morate, poljubite ih jednom u čelo kad kažu laku noć. Rukujte se s njima ujutro." Danas to baš i nije preporučena praksa odgoja za modernu generaciju.

"Decenije istraživanja u području razvoja djeteta pokazala su da je Voson bio potpuno u krivu. Djeca trebaju društvenu interakciju - uključujući i dodir - za sve, od zdravog fizičkog rasta do dobrih socijalnih vještina", objašnjava dr.Stern.

Kada je riječ o prednostima komandantskog roditeljstva, izdvajaju se tri stvari: konstantne nagrade i kazne podrazumijevaju razumijevanje očekivanja, postavljaju se granice i osigurava struktura te se kroz disciplinu razvija odgovornost. Međutim, nedostataka je puno više.

Ovakav stil može smanjiti samopouzdanje, izazvati probleme mentalnog zdravlja, ne razvija emocionalne vještine i odražava dinamiku izgrađenu na moći.

"Komandantsko roditeljstvo modelira upotrebu moći za kontrolu druge osobe, nanosi emocionalnu bol drugima, uči rješavanju sukoba kroz silu umjesto pregovaranja te žrtvuje dobre odnose kako biste dobili ono što želite. Nemojte se iznenaditi ako vaše dijete imitira ponašanje koje doživljava od vas - s braćom, sestrama i vršnjacima u školi", upozorila je Stern.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana