Šta bi se desilo da meteor pogodi Zemlju?

Agencije
Šta bi se desilo da meteor pogodi Zemlju?

Asteroid veličine terena za fudbal prozujaće pored Zemlje 15. februara na prilično nezgodnoj udaljenost. On neće udariti planetu, ali da je to slučaj, takav sudar stvorio bi krater dovoljno velik da sravni 80 miliona stabala ili cio grad poput Vašingtona.

Naučnici su sigurni u ovo zato što je objekat slične veličine to već učinio 1908. godine. Meteorit težak 100 miliona kilograma ušao je u atmosferu Zemlje iznad Tunguske u Sibiru paleći nebo i oslobađajući istu količinu energije koju bi posjedovalo 185 nuklearnih bombi bačenih na Hirošimu.  

Na svu sreću, udar se desio u zabačenom dijelu svjeta uzimajući živote stotina jelena, ali ne i ljudi. Sa prečnikom od 40 metara, taj meteorit sličan je meteoritu 2012 DA14 koji će proći pored Zemlje na udaljenosti od 27.000 kilometara. Ovo je najbliži prolet koji je čovječanstvo do sada zabilježilo. Ovaj prolaz nije dovoljno blizu da bi ugrozio Zemlju, iako će proći pored zone unutar koje se nalaze sateliti koji orbitiraju oko naše planete. Sibir nije imao tu sreću 1908.  

Vatra na nebu

Nešto malo nakon 7 časova ujutro po lokalnom vremenu 30. juna 1908. godine čovjek je sjedeo u stolici u Vanavari – maloj trgovinskoj bazi, kada je naglo izbačen iz stolice. "Na nebu se pojavio vatreni rascijep", kasnije je čovjek ispričao naučnicima.

Iako se nalazio 64 km udaljen od mjesta udara, čovjek je osjetio toliku vrelinu da je pomislio da mu se košulja zapalila, sudeći po naučnicima NASA-e. Drugi očevici opisalu su zvuke eksplozije poput artiljerijske paljbe.  

Meteorit iz Tunguske u atmosferu je ušao brzinom od oko 53,900 km/h. Nije bilo kratera od udara pošto su pritisak i vrelina ovog vrištećeg ulaska učinili da svemirska stijena eksplodira. Eksplozija je sravnila sve u krugu od 1.287 kvadratnih kilometara.  

Šteta je bila toliko intenzivna da su naučnici mislili da je u pitanju znatno veći objekat.  

Naučnici su originalno smatrali da su udari asteroida jako slični eksploziji nuklearne bombe. Međutim, te eksplozije se šire u svim pravcima, dok objekti iz svemira nose svoju energiju u jednom jedinom pravcu.  

Asteroid 2012 DA14, svemirska stijena koja će u petak proći pored Zemlje neće ugroziti čovječanstvo. Međutim, ukoliko bi se to desilo, šteta bi bila ogromna.

Ovakvi udari, procjenjuje se, dešavaju se na Zemlji svakih par hiljada godina. Ali zbog toga što se komete raspadaju u vazduhu i ne ostavljaju krater za sobom, njihove tragove teško je uočiti - na mjestu udara u Tunguski sada je jedino moguće vidjeti drveće koje je ponovo izraslo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana