Kina priznala da zaostaje u tehnološkom napretku

GS
Foto: X.com

Kina priznaje razliku u tehnološkom napretku u razvoju vještačke inteligencije sa SAD-om, naglašavajući s druge strane nezavisan razvoj, dok kineski tehnološki giganti nastoje da premoste tu razliku.

U nedavnoj panel raspravi o generativnoj vještačkoj inteligenciji na Boao forumu za Aziju, Liu Cong, potpredsjednik iFlyteka, kineske AI kompanije, priznao je jaz između Kine i globalnih lidera u AI tehnologiji. Naglasio je potrebu za nezavisnim razvojem hardvera i softvera, posebno u glavnim velikim jezičkim modelima (LLM).

"Opšta percepcija Kine je da još uvijek ima da uradi mnogo toga kako bi sustigla globalne lidere", izjavio je Cong.

Veliki jezički modeli, koje pokreću algoritmi vještačke inteligencije za dubinsko učenje kao što je ChatGPT, postali su ključni za razne zadatke kao što su sažimanje, prevođenje i kreiranje sadržaja.

Predsednik iFlyteka pomenuo je neophodnost kineskih LLM-ova da premoste jaz sa svojim američkim konkurentima. Uprkos tome, izrazio je optimizam u pogledu konkurentnosti svoje kompanije do sredine tekuće godine.

Pokušaji Kine da uhvati korak sa SAD-om u AI utrci su očigledni, s tehnološkim gigantima i startapima koji ulažu velika sredstva u istraživanje i razvoj vještačke inteligencije.

Pol Triolo, savjetnik za tehnološku politiku i viši potpredsjednik za Kinu u kompaniji Dentons Global Advisors u Vašingtonu, istakao je da kineske kompanije mere svoj napredak u odnosu na ChatGPT, ukazujući na značajnu prednost koju SAD ima u AI tehnologiji.

Kineska usredsređenost na temeljne modele, iako zaostaje za OpenAI-jem i Gugl Geminijem, pokazuje znakove napretka. Triolo je primetio da Kina koristi Metin open-source Llama 1 model, koji im pomaže u tom pogledu.

"Čak i ako Kina zaostaje, njene AI kompanije napreduju prema američkom modelu", primijetio je Triolo.

Izvještaji sugerišu da kineske kompanije razvijaju i koriste velike jezičke modele za pokretanje dolazećih AI tehnologija, intenzivirajući američko-kinesko tehnološko rivalstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana