Gugl nas ne špijunira, on nam samo čita misli i digitalno retargetira

B92
Foto: Pixabay

Naša interesovanja, sadržaji koje pratimo i informacije koje dijelimo na društvenim mrežama i internetu prave virtuelnu sliku o nama, a neoprezno davanje saglasnosti otvara vrata raznim reklamnim sadržajima. O tome koliko je digitalni marketing isplativ dovoljno govori podatak da je prihod Gugla za 2020. godinu od reklama bio oko 147 milijardi dolara.

Potrebno vam je nešto od bijele tehnike, laptop ili neki kućni aparat. Na Guglu ste prvo upoređivali cijene, potom možda i kupili to što vam treba, ali kada ste kasnije ponovo otvorili pretraživač, zatrpale su vas reklame za proizvode za koje ste bili zainteresovani. Ta pojava se u marketingu zove digitalno retargetiranje.

„Nameće nam se raznim metodama, što više što manje otkrivenim ili skrivenim. Jedna od tradicionalnih metoda – praćenje ponašanja korisnika je korišćenje kukija (kolačića). Malih podataka, dijelova podataka koji su na vašem uređaju, vašem brauzeru (pretraživaču) koji prosto nastaju vašim korišćenjem interneta. Prate vas kroz više veb stranica i omogućavaju neke druge metode“, objašnjava Višnja Crnogorac iz kompanije informacionih i komunikacionih tehnologija.

Internet oglašivači i posredstvom telefonskih aplikacija dolaze do podataka o tome za koje smo proizvode zainteresovani, a da mi i ne slutimo da im prećutno dozvoljavamo da to koriste.

„Neke od ovih tehnika možda ne vidimo na prvi pogled kada pristupamo određenoj veb-stranici. Ono što je sigurno je da bi trebalo da budemo obavješteni o ovim metodama i da imamo pravo da neke od njih odbijemo. Da odbijemo analizu našeg korišćenja interneta i naših ličnih podataka za određene marketinške svrhe“, napominje Crnogorac.

Mnogi sajtovi koje koriste milioni širom svijeta su uvezani. Džimejl nalog može biti povezan sa Jutjubom kao i sa Fejsbukom. Naša interesovanja, sadržaji koje pratimo i informacije koje dijelimo prave virtuelnu sliku o nama, a neoprezno davanje saglasnosti otvara vrata raznim reklamnim sadržajima.

„Svi klikću o'kej ne znaju ni šta klikću, niko ni ne pročita, a u stvari dobar deo toga se odnosi na praćenje tvoje aj-pi adrese odakle si došao i gdje ideš dalje i uz pomoć raznih marketinških alata ponovo te retargetiraju, to se prati na društvenim mrežama i onlajn“, napominje Dušan Žica marketinški strateg.

Za Jutjub bez reklama posebno se plaća. Postoje i besplatni programi koji blokiraju reklame, ali je njihova funkcija ograničena. Za bezbjedniju pretragu na Guglu koja ne ostavlja tragove postoji inkognito mod. O tome koliko je digitalni marketing isplativ dovoljno govori podatak da je prihod „Gugla“ za 2020. godinu od reklama bio oko 147 milijardi dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana