Više stopa vodi u konfuziju

Veljko Zeljković
Više stopa vodi u konfuziju

SARAJEVO - Mnogo efikasniji način pomoći djelatnostima koje su najviše bile pogođene pandemijom virusa korona od eventualnog uvođenja niže diferencirane stope PDV-a bile bi olakšice i poseban poreski tretman kroz razne socijalne transfere i pakete mjera koje vlade entiteta mogu preduzeti.

Mišljenje je ovo Uprave za indirektno oporezivanje dostavljeno na adresu Predstavničkog doma Parlamenta BiH, koji bi danas trebalo još jednom da razmatra inicijativu koju su još krajem prošle godine u parlamentarnu proceduru uputili poslanici Mira Pekić i Branislav Borenović iz PDP-a, a u kojoj je zatraženo da se za usluge u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju uvede stopa PDV-a od pet odsto.

Prema riječima nadležnih iz ove institucije, u teoriji javnih finansija snižena stopa poreska stopa PDV-a uglavnom se koristi za oporezivanje dobara koja se koriste za podmirivanje osnovnih životnih potreba, a u šta, kako kažu, ne spadaju djelatnosti koje su navedene u pomenutoj inicijativi.

Istakli su i kako ne postoji nijedno realno objašnjenje za izmjenu postojećeg Zakona o porezu na dodatnu vrijednost, ali i da je eventualno uvođenje niže diferencirane stope za određene usluge neprihvatljivo, kako iz tehničkih tako i finansijskih razloga.

- Ukoliko ugostitelj nabavi recimo sok i odbije ulazni PDV po stopi od 17 odsto, a zatim izlazni PDV obračuna po stopi od pet odsto, doći će do pada prihoda. On bi se mogao nadoknaditi povećanjem sadašnje jedinstvene stope, a što bi onda lančano dovelo do rasta cijena i opšteg nezadovoljstva - pojasnili su iz UIO BiH.

Jedinstvena stopa poreza, kako kažu, čini BiH znatno konkurentnijom u odnosu na ostale zemlje u kojima su one znatno više. Naveli su i da bi eventualno uvođenje više stopa iziskivalo dodatne napore, nove troškove i dodatno obučavanje zaposlenih, a što bi na kraju dovelo do konfuzije kod samih obveznika i složenijeg postupka kontrole.

- Prilikom uvođenja više stope oporezivanja rastu i troškovi ubiranja i naplate poreza, obračun je teži, komplikuje se postupak, što za posljedicu ima smanjenje prihoda od indirektnih poreza te dolazi do poskupljenja proizvoda i usluga. I iskustva iz drugih razvijenih zemalja pokazala su da kod uvođenja diferencirane stope, raste i stepen poreskih prevara, a što znači da bi UIO u tom slučaju morao preorijentisati svoje kontrolne aktivnosti upravo prema ovim djelatnostima, umjesto da se bavi kontrolama kod poreskih obveznika, kod kojih je veći iznos poreza pod rizikom - poručili su nadležni iz UIO BiH.

Na dnevnom redu ove sjednice naći će se i prijedlog SDA da se i igre na sreću uvedu u sistem PDV-a. I o ovom pitanju UIO, ali i Vlada Srpske, imaju negativan stav, jer je ove izmjene, kako su objasnili, nemoguće sprovesti u praksi, jer se postavlja pitanje šta je dodata vrijednost u ovom slučaju i o kojoj vrsti prometa se radi.

Nova inicijativa

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac uputio je UO UIO BiH inicijativu za pokretanje postupka izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u s ciljem poboljšanja uslova poslovanja i stimulisanja investicija u slobodne zone. Ona je upućena na osnovu zahtjeva Vlade Srpske, a da bi bili stvoreni uslovi za oslobađanje od plaćanja poreza na dodatnu vrijednost komunalnih djelatnosti, neophodnih za finalnu proizvodnju privrednih subjekata koji se bave proizvodnim djelatnostima u slobodnim zonama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Zemljotres u BiH!
Zemljotres u BiH!
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana