Počelo suđenje za zločin nad Srbima u selu Čemerno

Srna
Počelo suđenje za zločin nad Srbima u selu Čemerno

Sarajevo - Čitanjem optužnica i iznošenjem uvodnih riječi Tužilaštva i odbrana, danas je pred Sudom BiH počelo suđenje dvanaestorici bivših pripadnika Teritorijalne odbrane i aktivnog i rezervnog sastava policije takozvane Republike BiH optuženih za zločine nad srpskim civilima na području Čemerna /opština Ilijaš/ tokom 1992. godine.

Tužilaštvo BiH optužilo je Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju, te Hamdiju Spahića da su krajem maja i u prvoj polovini juna 1992. godine, zajedno s drugim njima poznatim licima, svjesno i voljno učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u selu Čemerno.


Prema navodima optužnice, Hadžić je u to vrijeme bio komandant Prvog odreda “Sretno” Teritorijalne odbrane /TO/ Breza, kojem su bili potčinjeni pripadnici Prve i Druge čete TO-a Kakanj, prenosi Birn.

Turudić je, prema optužnici, obavljao funkciju komandira Druge čete TO-a Kakanj, dok su Smolo, Senad, Benjamin i Haris Sikira bili pripadnici drugog voda te čete.

Tužilaštvo BiH tereti Duraka kao aktivnog policajca i rukovodioca pripadnika aktivnog i rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti Ilijaš, čiji je pripadnik bio i Spahić, dok je Mirsad Bešlija optužen kao komandir čete Teritorijalne odbrane Korita, koja je pripadala TO-u Ilijaš, a čiji su pripadnici bili i Nusret i Mirzet Bešlija.

Optužnica ih tereti da su 10. juna 1992. godine izvršili napad na selo Čemerno, pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima, paljenjem pokretne i nepokretne imovine, što je dovelo do smrti 30 lica srpske nacionalnosti oba pola, među kojima je najmlađa žrtva imala 16, najstarija više od 80 godina. Ubijeno je i oko 10 žena.

Sa navedenima je optužen i Nehru Ganić u svojstvu komandanta Opštinskog štaba TO Breza, koji se tereti da, iako je znao ili mogao znati da njegovi podređeni spremaju izvršenje napada na Čemerno, nije spriječio učinjenje ovog krivičnog djela, odnosno nije kaznio izvršioce.

Iznoseći uvodnu riječ tužilac Vladimir Simović najavio je mogućnost izmjene optužnice, navodeći da se u optužnici ne pominju haubice Vojske Republike Srpske postavljene na lokalitetu Čemerno.

“Haubice jesu legitiman vojni cilj, ali to ne mijenja optužnicu, jer je ovdje bilo dobro poznato da se vrši napad na civilne ciljeve”, istakao je Simović.

Odbrane optuženih bile su saglasne da cilj akcije na Čemerno nije bio napad na civile nego neutralizacija haubica koje su djelovale na prostor Ilijaša i Breze.

Dražen Zubak, branilac Nusreta Bešlije, uputio je prijedlog Sudskom vijeću za obavljanje uviđaja na licu mjesta, kako bi se stekla prava slika o konfiguraciji terena, što su podržale i ostale odbrane.

Sudsko vijeće je usvojilo ovaj prijedlog i zakazalo nastavak suđenja izlaskom na uviđaj 6. septembra.

Zločin u Čemernom predstavlja jedan od najtežih zločina nad žrtvama srpske nacionalnosti na području Ilijaša i okoline.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana