Dodik: Inicijativa SDA - inicijativa za razdruživanje u BiH

Srna
Dodik: Inicijativa SDA - inicijativa za razdruživanje u BiH

Istočno Sarajevo - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da inicijativa SDA za pokretanje procedure pred Ustavnim sudom BiH radi preispitivanja naziva Republika Srpska nije spojiva sa Ustavom BiH, da je potpuno neprihvatljiva, te da predstavlja rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i “inicijativu za razdruživanje u BiH”.

“U članu jedan, stav tri Ustava BiH piše da je BiH sastavljena iz dva entiteta - Republike Srpske i Federacije BiH. To govori da je Republika Srpska ustavna kategorija i da se ne može dovesti u pitanje njeno ime”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u sjedištu Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska je međunarodno priznata i po ocjeni Venecijanske komisije iz 2005. godine kada je rečeno da je Republika Srpska faktor međunarodnog prava, koja je potpisala sve anekse Dejtonskog mirovnog sporazuma, njih 12, pa i aneks četiri koji se zove Ustav BiH.

“Osnova za donošenje Dejtonskog sporazuma bile su raniji ženevski i njujorški sastanci koji su utvrdili da je Republika Srpska strana u dogovaranja Dejtonskog sporazuma i svih njegovih aneksa”, istakao je Dodik.

On je rekao da je to kasnije potvrđeno u Njujorku gdje je Republika Srpska još jednom potvrđena kao strana uspostavljanja mira u BiH.

Dodik je podsjetio da inicijativa SDA nije nova i da datira još iz vremena nekadašnjeg predsjednika ove stranke Sulejmana Tihića, koji ju je povukao, očigledno pod stranim pritiscima.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH rekao je da Republika Srpska nema povjerenje u Ustavni sud BiH, koji je potvrdio ustavnost zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH iako po Ustavu BiH nema nadležnost za pravosuđe.

SDA je saopštila ranije danas da će putem svojih predstavnika u institucijama BiH pokrenuti pravnu proceduru pred Ustavnim sudom BiH radi preispitivanja naziva Republika Srpska.

Sutra sastanak lidera srpskih stranaka o inicijativi SDA

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je za sutra sazvao sastanak lidera svih političkih stranaka zastupljenih u Narodnoj skupštini Srpske i Parlamentarnoj skupštini BiH povodom najave SDA o inicijativi za preispitivanje naziva Republike Srpske.

“Mislim da je veoma važno da Republika Srpska još jednom na tom nivou iskaže konsenzus o ovom pitanju. Zatražićemo zasjedanje Narodne skupštine ako bude podnesena inicijativa Ustavnom sudu BiH. Zatražićemo adekvatne mjere”, izjavio je Dodik na konferenciji za medije u Istočnom Sarajevu.

Prema njegovim riječima, upućivanjem inicijative u formalnom obliku, što mogu da urade jedan ili oba preostala člana Predsjedništva BiH zajedno, automatski će biti održana sjednica Narodne skupštine Srpske.

On je pozvao SDS da ide sa SNSD-om u proces donošenja odluke u Narodnoj skupštini o osamostaljenju Srpske, ukoliko ova inicijativa ode u Ustavni sud.

Dodik je upozorio da je ova inicijativa SDA, ukoliko bude pokrenuta u formalnom obliku pred Ustavnim sudom, i inicijativa za razdruživanje Republike Srpske iz BiH.

“Ako ste htjeli da istjerate Republiku Srpsku iz BiH, radite najbolji mogući posao”, poručio je Dodik.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska nema namjeru da trpi i čeka ishod tog procesa “nemajući povjerenja u odluku Ustavnog suda koji djeluje na postojeći način”.

“Vidljivo je da Bošnjaci ne žele nikoga u BiH, vidljiva je majorizacija Hrvata, izbor člana hrvatskog Predsjedništva bošnjačkim glasovima, omalovažavanje hrvatskih kantona u Federaciji BiH, odbacivanje Srpske, odbacivanje Dana Republike Srpske - što je bila inicijativa Bakira Izetbegovića. Sada dovođenje u pitanje imena Republika Srpska govori nam da nemamo šta da tražimo u BiH”, pojasnio je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska neupitna, njen naziv, te njena teritorijalna i politička organizacija.

“Republika Srpska je neupitna i njen naziv i njeno postojanje. U tom pogledu je neprihvatljiva ova inicijativa. Ona je inkopatibilna i nespojiva sa Ustavom BiH. Struktura Republike Srpske je vidljiva u svim dijelovima Ustava BiH”, istakao je Dodik.

Dodik je poručio da SNSD prekida bilo kakve razgovore sa SDA o formiranju Savjeta ministara dok ne bude raščišćena situacija u vezi sa ovom inicijativom SDA.

“Možda su to htjeli. Ovo je kap koja je prevršila svaku mjeru. SNSD neće ulaziti u razgovore o formiranju vlasti sa partijama koje osporavaju Republiku Srpsku i njen naziv. Oni očigledno imaju neke svoje Srbe koji njima odgovaraju, iz prethodne strukture vlasti i zato igraju ovu igru”, smatra Dodik.

On je poručio da SDA mora javno odbaciti inicijativu jer je to uslov za nastavak razgovora o formiranju vlasti.

“Ovdje se neko igra, ja se ne igram. Pozivam ih da sutra povuku ovo saopštenje i odustanu od bilo kakve inicijative takve vrste. Onda možemo da razgovaramo i nastavimo da radimo. Ukoliko inicijativa ne bude povučena, mi ćemo postupiti kako sam rekao - sastanak lidera”, rekao je Dodik.

On je naglasio da, ukoliko /član Predsjedništva BiH Šefik/ Džaferović potpiše inicijativu Ustavnom sudu, nema namjeru da sarađuje sa njim.

“Neću napustiti Predsjedništvo, ali moje učešće u radu biće dovedeno u pitanje. To je momenat u kojem neću napustiti Predsjedništvo, ali neću ni da radim u njemu. To je momenat u kojem prestaju svi razgovori o formiranju zajedničkih institucija. Ukoliko neko želi da snosi odgovornost za takvo nešto, neka radi sa ovom inicijativom šta hoće”, rekao je Dodik.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH naglasio je da Bošnjaci ne žele da žive sa drugima, te da inicijativa dolazi pet dana nakon što je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan rekao da treba promijeniti Dejtonski sporazum.

“Ovo je rušenje ustavnog i dejtonskog poretka BiH. Ovo je tačka preko koje se ne može preći i ja je neću preći. Ne želim da neko na ovaj način omalovažava Republiku Srpsku. Nećemo čekati odluku Ustavnog suda, tražićemo svoje prijatelje, ja sam već kontaktirao neke”, poručio je Dodik. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana