Vikiliks: CIA je špijunirala Android uređaje miliona ljudi

Agencije
Vikiliks: CIA je špijunirala Android uređaje miliona ljudi

Vikiliks je ovog ljeta objavio nekoliko "epizoda" iz serije dokumenata Vault 7 kojima se otkriva špijuniranje pojedinaca.

Nakon objave dokumenata koji dokazuju da je američka bezbjednosna agencija CIA  više od deset godina nadzirala kućne routere i korisnike Microsoft Windows operativnog sistema, stižu novi dokumenti vezani za aferu nazvanu Vault 7.


Ovaj put se navodi da je CIA nadzirala, presretala i na svoje servere preusmjeravala tekstualne (SMS) poruke korisnika najpopularnijeg mobilnog operativnog sistema na svetu, Google Android. Za ovakav način nadzora, CIA je koristila malvare alat zvani HighRise.

HighRise se na Android uređaje instalirao kroz aplikaciju TideCheck, a dokazi su vezani za HighRise verziju 2.0 koju je CIA koristila 2013 godine, ali samo na Android verzijama u rasponu od 4.0  do 4.3.

Ipak, u dokumentima Vikiliksa ali i medija koji su objavili ovu vijest, posebno se ističe da to nikako ne znači da su verzije Android mobilnog operativnog sistema nakon 4.3 bezbjedne od ovog špijunskog alata, jer postoji sasvim realna mogućnost da je CIA prilagodila i nadogradila HighRise kako bi mogla da nadzire korisničke SMS-ove i na novijim verzijama Googleove platforme za mobilne uređaje.

Ono što je naročito indikativno jeste činjenica da je CIA morala da ima takozvani "rootr" pristup Android uređajima kako bi mogla da instalira TideCheck, i kroz njega HighRise. Konkretno, to znači da je, osim ovog malvera, na korisničke uređaje morao da bude instaliran bar još jedan malvere alat, ako ne i više njih, kako bi cijela operacija mogla da funkcioniše.

CIA je odbila da da komentar.

Dokument koji je objavio Vikiliks možete pročitati ovdje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana