Čile uveo vanredno stanje u regiji naroda Mapuče

Tanjug
Foto: AFP

SANTJAGO - Administracija čileanskog predsjednika Gabrijela Borića proglasila je vanredno stanje u južnim dijelovima zemlje zbog eskalacije nasilja kao posljedice sukoba između države i autohtonog naroda Mapuče.

U nasilju je ubijeno nekoliko građana, uključujući aktiviste naroda Mapuče, pripadnike snaga bezbjednosti i šumare, prenosi Rojters.

Ministar unutrašnjih poslova Izkia Sičes proglasila je vanredno stanje u skladu sa čileanskim Ustavom, čime je omogućeno vojsci da čuva bitne rute i puteve u oblastima u epicentru sukoba.

„Evidentno je da smo u posljednje vrijeme imali sve veći broj akata nasilja na putevima i bili smo svjedoci napada kukavica, odlučili smo da iskoristimo sve alate države da obezbedimo bezbednost našim građanima", rekla je Sičes.

Dodaje se da su sabotaže i paljenja kuća, kamiona i mašina porasle posljednjih godina u oblasti u koja je važila za izuzetno turističku regiju.

Kako se navodi, nekoliko grupa naroda Mapuće zahtjeva povratak zemlje predaka na kojoj trenutno posluju šumarska preduzeća.

Borićeva levičarska vlada najavljuje da će izdvojiti oko 470 miliona dolara za projekte javnih radova u toj oblasti, zajedno sa ranije najavljenim planovima za promociju restitucije zemljišta i stvaranje ministarstva za starosjedeoce, navela je Sičes.

Novo vanredno stanje ograničenije je od onog koje je uvela prethodna vlada, a sam Borić izjavio je da nema namjeru da ga obnavlja na način koji je odredio njegov desničarski prethodnik Sebastijan Pinera, koji je vanredno stanje više puta produžavao, ali je ovog marta bilo ukinuto.

Neke grupe Mapuče naroda podnijele su sudski nalog za zaštitu protiv Pinere, rekavši da je vanredno stanje proizvoljno i nezakonito.

Sičes je rekla da je vlada zatražila od javnog ministarstva da tužilac istraži kriminalne organizacije i aktivnosti kao što su trgovina drogom i krađa drva u toj oblasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana