Dačić: Do trajnog rješenja za Kosmet samo uvažavanjem Srba i Albanaca

Srna
Dačić: Do trajnog rješenja za Kosmet samo uvažavanjem Srba i Albanaca

Beograd - Srbija hoće trajno rješenje za problem Kosova i Metohije, što se može postići samo uvažavanjem interesa i Srba i Albanaca, rekao je srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pred Savjetom bezbjednosti UN u Njujorku.

Obraćajući se na sjednici Savjeta bezbjednosti o situaciji na Kosovu i Metohiji, Dačić je upozorio zemlje koje pozivaju na priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova da se podsjete da govore o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije.


"Nemojte da se mi sutra radujemo kršenju teritorijalnog integriteta i suvereniteta vaših zemalja. To su ozbiljne teme", istakao je Dačić.

On je naglasio da, ako se jednostrano proglašenje nezavisnosti, bez dozvole matične države, ustanovi kao međunarodno pravo, to može "da razbije svaku od zemalja članica UN".

"Obostrano prihvatljivo rešenje mora da uzme u obzir prava i interese obe strane", kaže Dačić.

On je rekao da srpski narod nije došao na Kosovo, nego je tu živio vijekovima, te poručio državama koje pozivaju da priznaju samoproglašeno Kosovo da to ne čine.

"Nemojte tako olako da pozivate sve druge da priznaju Kosovo, time vređate Srbiju. Ova mala Srbija je zajedno sa vama formirala UN nakon Drugog svetskog rata", naveo je Dačić.

On je istakao da je "mala Srbija" dala milione žrtava i u Prvom svjetskom ratu, zajedno sa Velikom Britanijom, Francuskom, Rusijom, kao i u Drugom svjetskom ratu, za razliku od drugih koji su bili na strani onih protiv kojih se vodio i Prvi i Drugi svjetski rat.

"Ja govorim o mirnom načinu za rešavanje problema. Mislim da smo na putu da to rešimo, ako postoji dovoljno uvažavanja sa obe strane", naglasio je Dačić.

Dačić je rekao da je Srbija čvrsto opredijeljena za dijalog Beograda i Prištine i da vjeruje da je potreban ozbiljan i odgovoran pristup, hrabar i realan, sa pogledom u budućnost, što potvrđuje i inicijativa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za otvaranje unutrašnjeg dijaloga o Kosmetu.

On je upozorio na ogromnu političku nestabilnost na Kosovu i na činjenicu da nema napretka kada je riječ o uspostavljanju zajednice srpskih opština.

Dačić je naveo da Srbija nije protiv dijaloga sa Prištinom, ali je protiv jednostranih poteza koje Albanci čine.

On je istakao da su najveće žrtve etničkog čišćenja Srbi i da to dokazuje upoređivanje prethodnih sa posljednjim popisom stanovništva na Kosovu i Metohiji.

"Pitao bih Savet bezbednosti - gde su ti Srbi? Da li to što su nasilno proterani znači da treba sada da ih zaboravimo, da ih niko ne pominje, da legalizujete etničko čišćenje ili za vas istorija počinje samo od proglašenja nezavisnosti Kosova?", pitao je Dačić.

On je naglasio da se na Kosovo vratilo 1,9 odsto protjeranih Srba, te od generalnog sekretara UN Antonija Guteresa i šefa UNMIK-a Zahira Tanina zatražio da se podaci o izbjeglim i protjeranim Srbima vrate u izvještaje o Kosovu, navodeći da danas u Prištini živi 100 puta manje Srba nego prije 30 godina.

Komentarišući izjave prištinskih zvaničnika da je za njih sve završeno kada je riječ o samoproglašenoj nezavisnosti, Dačić je upitao "da li su UN priznale republiku Kosovo?"

"A što onda dolazite, što zovete Srbiju, ako je sve rešeno? Pa rešavajte vi sami... Ne možemo da prihvatimo da nemamo ništa više da razgovaramo. Ako nemamo, radite šta hoćete, formirajte vladu na Kosovu, niko vam ne brani. Nemojte da pitate Srbiju", kaže Dačić.

On je rekao da u slučaju Kosova nije riječ o pravu naroda na opredjeljenje, te da ne postoji narod koji se zove "kosovari".

Dačić je naveo da pravo na samoopredjeljenje imaju oni narodi koji nemaju svoju državu, a da albanski narod, koji je živio kao manjina u bivšoj Jugoslaviji, ima svoju zemlju.

"Reč je o nacionalnoj manjini koja je živela na prostoru Jugoslavije i koja je jednostrano proglasila novu državu", istakao je Dačić.

On je upozorio na "ogromnu političku nestabilnost" na Kosovu, te istakao da pravosuđe na Kosmetu nije u stanju ili ne želi da procesuira počinioce zločina nad Srbima.

Dačić je istakao odluke kosovskih sudova da oslobode Samija Ljuštakua i Ljirima Jakupija, poznatog i pod nadimkom Komandant Naci, obustavljanje istrage o ubistvu Srba u Starom Gracku, kao i nepronalaženje počinilaca ubistva srpskih dječaka kraj rijeke Bistrice u Goraždevcu.

"Nema napretka kada je reč o formiranju zajednice srpskih opština i pravosuđu. Sporazum o zajednici srpskih opština potpisan je pre četiri godine. Uvek možemo pronaći razlog za odgađanje. Očekujem vaše sagledavanje objektivnog stanja, a ne stavove koji relativizuju. Srbija će ispuniti sve što je predviđeno Briselskim sporazumom", poručio je Dačić.

Rusija: Kosovski projekat nastavlja da propada

Ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja rekao je da "kosovski projekat nastavlja da propada" i da Priština potpuno nekažnjeno nastavlja da ne ispunjava dogovore iz Brisela.
On je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu i Metohiji rekao da Rusija u sadašnjim okolnostima ne vidi osnovu za smanjenje obima Unmika.

"Mnoge delegacije predstavljale su nam danas divnu sliku sa Kosova, ali to se ne podudara sa našim viđenjem situacije. Kosovski projekat i dalje pakazuje svoju neodrživost", naveo je Nebenzja.

On je istakao da Unmik ostaje značajan instrument za međunarodno praćenje situacije na Kosmetu.

Nebenzja je pozvao međunarodnu zajednicu da obezbijedi poštovanje Srba na Kosovu koji su izloženi napadima na njihn i njihovu imovinu.

On je rekao da ni dva mjeseca od izbora na Kosovu institucije još nisu počele normalno da funkcionišu, niti je ostvaren ni najmanji napredak po pitanju formiranja zajednice srpskih opština /ZSO/.

"Pozivamo posrednika u dijalogu da obezbijedi garancije za poštivanje prava Srba i zaštitu njihovog vjerskog nasljeđa", naglasio je on, navodeći primjere napada na Srbe i njihovu imovinu, pri čemu posebno zabrinjavaju pokušaji uzurpiranja imovine Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

On je istakao da namjere Prištine za članstvo u Unesku ne treba uzeti u obzir.

Nebezja je istakao da nema više nikakvih prepreka za početak rada Specijalnog suda za zločine terorističke OVK, te dodao da se na Kosovu vrbuju ljudi koji odlaze da se bore na strani ekstremista na Bliskom istoku.

Predstavnik Kine Vu Haitao ocijenio je da Savjet bezbjednosti UN treba da ostane posvećen situaciji na Kosovu i zadrži posredničku ulogu, istakavši da "ne treba ponavljati greške iz istorije".

On je izrazio podršku što skorijem nastavku dijaloga Beograda i Prištine i primjeni dogovorenog uz izgradnju uzajamnog povjerenja, te pozvao i na uzdržavanje od akcija koje bi mogle dovesti do tenzija.

Predstavnici zapadnih zemalja, stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN, pozvali su da se prorijede sjednice ovog tijela posvećene situaciji na Kosmetu, kao i da se razmotri smanjenje obima i, na kraju, ukidanje Unmika, čemu su se, osim Srbije, oštro usprotivile Rusija i Kina.

Većina ambasadora zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN je, tokom debate na sjednici o Kosovu, pozvala na brzo formiranje nove vlade samoproglašenog Kosova, ali i na obnovu briselskog dijaloga i nastavak normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Predstavnik SAD Mišel Sajson pozvala je sve države koje nisu priznale samoproglašeno Kosovo da to učine i da podrže njegovo članstvo u međunarodnim organizacijama, uključujući UN i Interpol, čemu su se pridružili i predstavnici Francuske, Velike Britanije i Japana.

Ona je ocijenila da je Unmik izgubio razlog postojanja i zatražila da se ta misija postepeno smanji i na kraju ukine, a da se predstavljanje izvještaja i sjednice posvećene njenom radu održavaju na šest, umjesto na tri mjeseca.

Sajsonova smatra da je vlada u Prištini "odavno pokazala da je sposobna da upravlja i Savjet treba da prizna da je Kosovo ostvarilo značajan razvoj".

SAD su zatražile i da Kosovo što prije formira novu vladu, ratifikuje sporazum sa Crnom Gorom i učini korake ka izgradnji multietničkog društva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana