Ko su pružaoci savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom?

Jovana Diljević
Ko su pružaoci savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom?

U prethodnim člancima ovog serijala govorili smo o samom pojmu digitalne imovine, kao i o pojmu pružalaca usluga u vezi sa digitalnom imovinom. Opet, imaoci (vlasnici) digitalne imovine se, u praksi, više okreću ka savjetnicima/konsultantima pri većim investicionim ulaganjima, kako u virtuelne valute tako i u digitalne tokene.

Pojam pružaoca savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom defenisan je, u Republici Srbiji, članom 2 Zakona o digitalnoj imovini. Dakle, pružalac savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom je lice koje isključivo pruža savjetodavne usluge u vezi sa digitalnom imovinom te nema dozvolu da pruža usluge u vezi sa digitalnom imovinom a koje mogu pružati samo pružaoci usluga u vezi sa digitalnom imovinom koju su za isto stekli odobrenje od nadležnog-nadzornog organa.

Zašto je dobar savjetnik u vezi sa digitalnom imovinom bitan u postupku sticanja digitalne imovine?

Zato što, npr. kod:

  1. Investicionog savjetovanja, savjetnik za digitalnu imovinu daje preporuke korisniku/imaocu digitalne imovine u pogledu transakcija koje uključuju sticanje ili prometovanje digitalnom imovinom;
  2. Davanja investicionih preporuka, savjetnik za digitalnu imovinu predlaže i preporučuje strategije ulaganja u vezi sa digitalnom imovinom, a koje su utemeljene na istraživanjima tržišta;
  3. Poslovnog savjetovanja, savjetnik za digitalnu imovinu predlaže najbolje poslovne prakse u vezi sa upravljanjem digitalnom imovinom.

Takođe, pojam pružaoca savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom definisan je i Evropskom direktivom o digitalnoj imovini (MICA), te podrazumijeva nuđenje, pružanje savjetovanja li obavezivanje da se pruži personalizovana preporuka klijentu u vezi sa sticanjem i prometovanjem digitalnom imovinom. Dakle, iako Bosna i Hercegovina/Republika Srpska nemaju usvojen Zakon o digitalnoj imovini, evropske direktive mogu poslužiti kao vodilja u definisanju prava i obaveza savjetnika u vezi sa digitalnom imovinom.

Dakle, u Republici Srbiji, pružanje savjetodavnih usluga u vezi sa digitalnom imovinom nije obuhvaćeno sistemom pribavljanja dozvole nadzornog organa, dok je za potrebe proširenja djelatnosti, odnosno pružanja usluga u vezi sa digitalnom imovinom (npr. kastodi usluga), prethodna dozvola propisana Zakonom, dok je pružaocu usluga u vezi sa digitalnom imovinom dozvoljeno i pružanje usluga savjetovanja.

Kako postati registrovani pružalac usluga u vezi sa digitalnom imovinom u Srpskoj?

Bitno je napomenuti da pružaoci usluga savjetovanja u vezi sa digitalnom imovinom mogu biti: pravna lica, fizička lica, preduzetnici i lica koja obavljaju djelatnost samostalne profesije. Nadalje, Zakon o digitalnoj imovini predviđa obavezu za lice koje pruža savjetodavne usluge u vezi sa digitalnom imovinom (u koliko nisu pružaoci usluga), a ta je – obaveza da svakom klijentu saopšte činjenicu da nisu pružaoci usluga u vezi sa digitalnom imovinom te da nemaju dozvolu nadzornog organa, kao i da, ukoliko imaju internet stranicu za pružanje savjetodavnih usluga, vidno istaknu da su samo savjetnici a ne i pružaoci usluga u vezi sa digitalnom imovinom.

Zato, dobar savjet, pogotovo kripto-investicioni, zlata vrijedi, ali dobro pazite od koga isti dobijate i ko vam ga nudi.

Autorski tekst advokata Jovane Diljević

Napomena: Tekst ne predstavlja pravni savjet, već lični stav autora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana