Ко су пружаоци савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином?

Јована Диљевић
Ко су пружаоци савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином?

У претходним чланцима овог серијала говорили смо о самом појму дигиталне имовине, као и о појму пружалаца услуга у вези са дигиталном имовином. Опет, имаоци (власници) дигиталне имовине се, у пракси, више окрећу ка савјетницима/консултантима при већим инвестиционим улагањима, како у виртуелне валуте тако и у дигиталне токене.

Појам пружаоца савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином дефенисан је, у Републици Србији, чланом 2 Закона о дигиталној имовини. Дакле, пружалац савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином је лице које искључиво пружа савјетодавне услуге у вези са дигиталном имовином те нема дозволу да пружа услуге у вези са дигиталном имовином а које могу пружати само пружаоци услуга у вези са дигиталном имовином коју су за исто стекли одобрење од надлежног-надзорног органа.

Зашто је добар савјетник у вези са дигиталном имовином битан у поступку стицања дигиталне имовине?

Зато што, нпр. код:

  1. Инвестиционог савјетовања, савјетник за дигиталну имовину даје препоруке кориснику/имаоцу дигиталне имовине у погледу трансакција које укључују стицање или прометовање дигиталном имовином;
  2. Давања инвестиционих препорука, савјетник за дигиталну имовину предлаже и препоручује стратегије улагања у вези са дигиталном имовином, а које су утемељене на истраживањима тржишта;
  3. Пословног савјетовања, савјетник за дигиталну имовину предлаже најбоље пословне праксе у вези са управљањем дигиталном имовином.

Такође, појам пружаоца савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином дефинисан је и Европском директивом о дигиталној имовини (МИЦА), те подразумијева нуђење, пружање савјетовања ли обавезивање да се пружи персонализована препорука клијенту у вези са стицањем и прометовањем дигиталном имовином. Дакле, иако Босна и Херцеговина/Република Српска немају усвојен Закон о дигиталној имовини, европске директиве могу послужити као водиља у дефинисању права и обавеза савјетника у вези са дигиталном имовином.

Дакле, у Републици Србији, пружање савјетодавних услуга у вези са дигиталном имовином није обухваћено системом прибављања дозволе надзорног органа, док је за потребе проширења дјелатности, односно пружања услуга у вези са дигиталном имовином (нпр. кастоди услуга), претходна дозвола прописана Законом, док је пружаоцу услуга у вези са дигиталном имовином дозвољено и пружање услуга савјетовања.

Како постати регистровани пружалац услуга у вези са дигиталном имовином у Српској?

Битно је напоменути да пружаоци услуга савјетовања у вези са дигиталном имовином могу бити: правна лица, физичка лица, предузетници и лица која обављају дјелатност самосталне професије. Надаље, Закон о дигиталној имовини предвиђа обавезу за лице које пружа савјетодавне услуге у вези са дигиталном имовином (у колико нису пружаоци услуга), а та је – обавеза да сваком клијенту саопште чињеницу да нису пружаоци услуга у вези са дигиталном имовином те да немају дозволу надзорног органа, као и да, уколико имају интернет страницу за пружање савјетодавних услуга, видно истакну да су само савјетници а не и пружаоци услуга у вези са дигиталном имовином.

Зато, добар савјет, поготово крипто-инвестициони, злата вриједи, али добро пазите од кога исти добијате и ко вам га нуди.

Ауторски текст адвоката Јоване Диљевић

Напомена: Текст не представља правни савјет, већ лични став аутора.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана